Nut kun yrityskaupat ovat ojennuksessa (Aprilia osti Guzzin, Piaggio osti Aprilian ja Pront myi osansa gagivasta ja MV Agustasta) niin Piaggio konserni nimeää merkkinä uudeelleen moottoripyörien osalta. Piaggio ja Vespa tuotemerkit säilyvät, Aprilia pysyy Apriliana mutta Guzzi muuttuu yllättäen Piaggio Guzziksi. Aika tyhmältähän tuo kuulostaa mutta näin siellä vaan lukee.
Vastaukset 15
- uusi nimi
Olen kuullut luotettavilta tahoilta, että Vespa-Guzzi olisi uusi pyöriin tuleva nimi. Näin Moottoripyörän nimeen saataisiin myös Vespan maailmalla tunnettu maine. Myynti nousee varmasti.
- Turo--Inkeri
mainitsemasi "siellä", missä näin siis lukee?? Kuulostaa harvinaisen aikaiselta mätäkuun jutulta.
- MopoJussi
Piaggion sivuillahan se on kirjoitettuna selvällä Italian kielellä.
- Turo--Inkeri
MopoJussi kirjoitti:
Piaggion sivuillahan se on kirjoitettuna selvällä Italian kielellä.
...ja se taitaa olla justiinsa siinä vieressä, missä ilmoitetaan Elviksen ja Jim Morrisonin yhteiskeikasta kuun pimeällä puolen ensi perjantaina!
- MopoJussi
Turo--Inkeri kirjoitti:
...ja se taitaa olla justiinsa siinä vieressä, missä ilmoitetaan Elviksen ja Jim Morrisonin yhteiskeikasta kuun pimeällä puolen ensi perjantaina!
Ei siellä kyllä minun mielestäni mainita missään sen enempää Elvistä kuin Jim Morrisoniakaan mutta kohtalaisen selvällä Italiankielellä kyllä mainitaan näistä nimen muutoksista.
Ja eipä tuo minua haittaa kunhan ei vaan Honda Guzziksi muutu. Tai Moto-Suzukiksi. - Italiaano
MopoJussi kirjoitti:
Ei siellä kyllä minun mielestäni mainita missään sen enempää Elvistä kuin Jim Morrisoniakaan mutta kohtalaisen selvällä Italiankielellä kyllä mainitaan näistä nimen muutoksista.
Ja eipä tuo minua haittaa kunhan ei vaan Honda Guzziksi muutu. Tai Moto-Suzukiksi.Niinpä ilmoitetaankin! Piaggio skoottereiden nimet muuttuvat samalla: perinteisen Vespan (PK200) uusi nimi tulee olemaan Moto-Piaggio-Guzzi Vespa Nevada 200 Classic PK Legend!
- Turo--Inkeri
MopoJussi kirjoitti:
Ei siellä kyllä minun mielestäni mainita missään sen enempää Elvistä kuin Jim Morrisoniakaan mutta kohtalaisen selvällä Italiankielellä kyllä mainitaan näistä nimen muutoksista.
Ja eipä tuo minua haittaa kunhan ei vaan Honda Guzziksi muutu. Tai Moto-Suzukiksi....vissiin lääkkeet ottamatta. Guzzi UK tai Suomi eivät tiedä tästä mitään - eikä kyllä tiedä guzzi.it:kään, ja sitäpaitsi siellä tuorein uutinen on päivätty 5-12-05.
Ota siis ihan rauhallisesti, ei ole nimi muuttumassa mihinkään.
- karismaa
Uusimpien mallinimet ovat näin ollen Vespa Guzzi Grisa-Piccolo ja Vespa Guzzi California Vintage-Mafia. Matkamalli on Vespa Guzzi Norge-Primavera.
- Voi veljet
Ai nimi muuttuu Vespa-Guzziksi tai Aprillia-Guzziksi. Voi veljet. Voihan esim. Mercedes Bentz muuttua Toyota Bentziksi, jos japanilaiset ostavat tehtaan.
- JIIKOO
Eihän nimi miestä tai pyörää pahenna jos ei parannakkaan. Kutsuttakoon Guzzia millä nimellä vaan (vaikkapa Hilavitkutiliino) niin sehän ei poista tosiasiaa että se on parasta mitä rahalla saa. Suurella rahalla rakennetut imagot ja kultit eivät auta vaan japsi on tylsä tusinatuote, Brittiläinen ja Harley no joo...
Aprilia, Ducati, Moto Guzzi, MV Agusta, Cagiva etc
Siinä lista jota muut valmistajamaat ei voi kuin kadehtia ja kunnioittaa, Suomi mukaanlukien. (Täällähän valmistettiin aikoinaan Winha merkkistä moottoripyörää joka muistaakseni vedettiin käyntiin kuin moottorisaha tai perätuuppari ikään)- heppu
Kai tiedät, että Harley-Davidson myi tehtaan, josta myöhemmin tulo Cagiva.
Winhan sai näppärä mies konvertoitua moottorikelkaski puolessa tunnissa ja päinvastoin. Poromiesten peli. - JIIKOO
heppu kirjoitti:
Kai tiedät, että Harley-Davidson myi tehtaan, josta myöhemmin tulo Cagiva.
Winhan sai näppärä mies konvertoitua moottorikelkaski puolessa tunnissa ja päinvastoin. Poromiesten peli.Olikohan tehdas se joka valmisti Aermacchi Harley-Davidson kakstahti piikkejä 70-luvulla
- JaakkimaStone
JIIKOO kirjoitti:
Olikohan tehdas se joka valmisti Aermacchi Harley-Davidson kakstahti piikkejä 70-luvulla
Cakkiva Harley oli sen pyörän nimi. Nimi kertoi myös pyörän laadusta.
- JIIKOO
JaakkimaStone kirjoitti:
Cakkiva Harley oli sen pyörän nimi. Nimi kertoi myös pyörän laadusta.
Sivustolta http://aermacchi.spurgeontech.com/ löytyy
mielenkiintoista luettavaa,varsinkin H-D miähill he he...
- kuinkahan
monta kertaa Moto Guzzi on vaihtanut omistajaa, ja eiköhän siiten vaihdettaisi sukunimi (Guzzi,) eikä moottoripyörä (Moto). Mitä onko täällä kokemuksia Nevadasta, minuun kun on kauhea pyöräkuume iskenyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21806Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha531749- 75674
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561