Millä rakennuskonstilla saisi hyvän äänieristyksen yksiöön. Siin niin hyvän, ettei mitään kuulu naapureihin enkä minä kuule naapureiden touhuja.
Kova tyttö laulamaan eli se on lähtötilanne.
Ehdotuksia.
Kova tyttö laulamaan eli se on lähtötilanne.
Ehdotuksia.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Luulenpa, että kerrostalossa ei niin hyvää eristystä saakaan aikaiseksi, ettei mitään kuuluisi. Paitsi ehkä väestönsuojatiloihin.. Akustiikkalevyjä voi kiinnittää seiniin ja kattoon, ehkä ovenväliin voi laittaa patjan harjoittelun ajaksi että vaimentaa rappukäytävään kuuluvaa ääntä, tiivisteitä voi laittaa.. Kuitenkaan ilmanvaihtoa ei voi tukkia ja putkia pitkin ääni myös etenee. Ehkä kannattaa harjoitella vain normaaliin päiväaikaan? Jos kovasti treenaa ja ympäri vuorokauden, voi omakotitalo olla järkevin ratkaisu.
Jos hyvän äänieristyksen haluat joudut tekemään samanlaisen ratkaisun mitä käytetään äänitysstudioissa. Mutta se on iso homma ja pienessä yksiössä on paljon ahtaampaa tuommoisen rakennelman jälkeen.
Voisihan sitä harkita pientä tilaa eristykseen eli tuota alkovia. Mitä tarkoitat kelluvalla siis irti seinistä jotenkin?
Onkohan kenelläkään kokemusta tällaisesta?
http://www.musicfinland.com/sml/muusikko/muusikko_2001/4_aaneneristys.html
http://80.81.172.137/fi/rakenne/default.asp?aid=12&bid=21&val=1
Katso tuosta osoitteesta hieman lisää noista äänieristyksistä. Tässä on myös toinen linkki mistä löytänee lisätietoja. Periaate on kuitenkin se että äänieristetty koppi ei ole kiinteässä yhteydessä talon rakenteisiin. Lattian ja seinien väliin voidaan laittaa esim. lasivillalevyjä ja itse koppi rakennetaan sitten vaikka lastulevystä. Vähän samaan tapaan kuin pakkaisi maljakon pehmustettuun pakettiin ennen postiin laittamista.
http://www.isover.fi/default.aspx?intObjectID=13279&intFaqGroupID=9
Kiitos linkistä. Ehkä tuon alkovin eristys voisi noilla tempuilla onnistua. Minulla kun on varmaan yhtä kova ääni kuin saksofonilla:)
Tuota... akustiikka levy on mielestäni tarkoitettu parantamaan ääntä esim. konserttisaleissa tms.
Oma kokemus on Haltex-levyt ja parketti. Ei lisää sanottavasti seinän paksuutta. Jos ei itse osaa remontoida niin kannattaa ottaa ammattilaiset työhön. Sen verran tarvitaan työkaluja ja työtä.
Ensin seinälle 0.5 cm. vuorivilla tämän päälle ns. kananmunakenno lautaristikko viimeiseksi Haltex-levy. Lattiaan parketin alus (n. 1 cm) muovimatto ja parketti päälle. Huomaa pistorasit ja niiden äänieristys erikseen, koska niistä jää "kolot" jota pitkin ääni pääsee läpi. Ainoa heikko kohta on sitten katto mutta sinnekkin saa Haltexin.
Paras tulos saadaan jos seinä/katto naapurit tekevät vastaavat eristykset.
Tulee eräänlainen "kelluva" eristys. Ei täydellinen mutta varmasti parempi kuin ei-mitään...
http://www.haltex.fi/
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000000486&posting=22000000005896802
..hyvä laulaja, niin anna mennä vaan. Kyllä mä ainakin kuuntelisin mielelläni.
Jos taas oot surkee, niin..öö..ehkä naapurisi ovat ymmärtäväisiä..?
Osallistun nyt kaikkiin löytämiini keskusteluihin, kun aihe on itselleni ajankohtainen. Jostain luin, että ilmatiiveys on oleellista. Eli jos rakentaisin itselleni laulukopin, niin sitten tarvitsisin siihen myös ilmastoinnin (ellei ole tarkoitus rakentaa ruumisarkkua yhdellä kertaa). Miten ilmastointi toteutetaan? Joku puhallin?
Riittäisiköhän styrox laulukopin eristeeksi? Se massa on vähäinen, mutta onhan siinä paksuutta. Toisaalta tapauksessani matalat äänet eivät ole ongelma. Jos soittaisi vaikka rumpuja, niin sitten massa on tärkeä, eli ilman paksua betonia tuskin saa mitään vaimennusta aikaiseksi.
Jos menen laulamaan metsään, niin ääni katoaa olemattomuuteen. Mutta kerrostalossa kuuluu kerroksien päähän. Ja olen pieni ja kohtuullisen korkeaääninen. Outoja nuo äänen ominaisuudet.