Eli siis nyt kun tuo uusi *tekijänoikeuslaki* tuli voimaan niin vaikuttaako se esim siihen että en saisi enää esim) japanista tilata omia levyjäni..kun jossain luki ettei se vaikuta mitenkään elikkä saa omaan käytöön edelleen tilailla vai saako sittenkkään? miten on?
Eta maiden ulkopuolelta cd:den/dvd:den tuonti?
Yume-Hanabi
4419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ainakin ne nettikaupat josta itse olen tilannut tuonti animea sun muuta on vielä pystyssä
Hontouni arigatou ^^^^ näinhän minä vähän meinasinkin ettei ne siihen vaikuttanut typerillä lakiuudistuksillaan. eli eikun vaan tilailemaan lisää japanista j-rock/J-pop cd:tä yms.
Kaupan edelleen toiminnassa oleminenhan ei takaa että tuotteen voisi laillisesti tilata&saada tänne, eihän?
Onkos jollain nyt tarkkaa linkkiä lakitekstiin tai sen tarkkaan tulkintaan tästä aiheesta? Siis saako laillisesti tilatattua/hankittua ETA-alueella julkaisematonta laillista materiaalia tänne?
J. Kasvin kirjoituksesta
http://www.kasvi.org/index.php?id=374&x=16&y=12
sain sen kuvan että saisi tuoda/tuottaa itselleen, mutta etpä saa sitten edelleen myydä ollenkaan.
sitä ulkomailta ostava voisi tietää että onko tuote piraatti vai ei? Meinaako ne täällä että ulkomailta ei saa enää lainkaan tuoda musaa tai elokuvia yms.
Eivät varmaan voi mitään sille jos tuo ja ostaa ulkomailta. Mistä hitosta joku tullimieskään tietäisi että mikä levy on piratti tai aito ellei se nyt ihan "itsetehdyn" näköinen ole?
Ainakin niistä pirateista mitä mä olen nähnyt ei kyllä "tavallinen tallaaja" tiedä mistä ne on ja kuinka epäpiratteja!