moro!olen ajatellut perheeni kanssa matkustaa sortavalaan viettämään viikonloppua,jos sattuisi että meillä tulisi siellä ongelmia niin mihin siellä kannataisi ensimmäisenä mennä,ja mistä voisi saada apua?nimittäin tuo venäjänkielen taito aika heikoilla!!kertokaa oishan se hyvä tietää siellä jossain????
sortavalaan menossa
tietoa kaipaava!!!!!
4858
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ongelma tilanteissa kannattaa kääntyä ainakin ilta ja yöaikaan hotelli helyn puoleen.jos on joskus jotain tullut niin viimestään siellä on kaikki sitten selvinnyt.
Kyllä ne Helyn avut taitavat olla ihan muunlaisia mitä tässä haetaan. Muuten hotellit kyllä auttavat, miksei myös Helykin jos siellä asustelee.
Hotelli Piipun-Piha.
Hotellin sivurakennuksessa on myös matkatoimisto.
Turisteja autetaan mm. asiapaperiongelmissa ja esimerkiksi hotellivarauksissa.
Miliisiasema on keskustan torin (punaisen peltihallin) läheisyydessä. Turkisliikkeen vieressä.
Hely on juopuneen turistin viimeinen toivo. Ei ole lasten katseltavaa.
"Hyviä" hotelleja ovat myös Ladoga ja Sortavala.
PS. Vie pienten lasten ja vauvojen vaatteita entiselle paloasemalle. Vaalea rakennus, jossa on "torni". Yläkertaan. Se sijaitsee Karjalan kadun (keskuskadun) varrella oikealla puolella kaupunkiin mentäessä. Rakennuksessa sijaitsee kaupungin "sosiaalitoimisto". Yläkerrassa.
Jos tulee hirveitä ongelmia, niin soita minulle Suomeen ( 35840 864 1054).
kiitos paljon!!!!saahan täällä asiallistakin tietoa.onhan sitä sortavalassa tullut käytyä,mutta toi asia piti varmistaa kun siitä mulla ei ollut selvyyttä.ja helyyn olisin tuskin mennyt se on jo aika legenda omassa genressään,mut kiitti todella paljon,ja eihän sitä koskaan tiedä vaikka siellä jossain törmäillään. se on iso MOI!!!!!