Myös lääkärien ja psykologien joukossa käytetään tekaistuja ja fiktiivisiä titteleitä esim. "hypnoterapeutti" ja "suggestoterapeutti" Halutaanko tällä johtaa harhaan asiakkaita ? Miksi leikitellään titteleillä ?
Lääkärien tekaistut tittelit
Tieteellinen
6422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hypnoositerapia on tutkittu ja pitkäaikaiseen ja luotettavaan kliiniseen kokemukseen perustuva TERVEYDENHUOLLON MENETELMÄ.
"Suggestoterapian" ja "rentoutusopastuksen" suhde terveydenhuoltoon ja niiden menetelmien luonne ovat epäselviä.
"Suggestoterapian" ja "rentoutusopastuksen" koulutukset tulisi tutkia tieteellis-ammatillisesti sen selvittämiseksi, ovatko ne
- terveydenhuoltoa
- vaihtoehtohoitoa.
Jos "rentoutusopastus" ja "suggestoterapia" ovat vaihtoehtohoitoja on niiden soveltaminen ja niihin viittaavien nimitysten käyttö laillisen nimikkeen yhteydessä erittäin ongelmallista.
Laillistetun tai nimikesuojatun ammattihenkilön on sopivaa käyttää nimikkeensä yhteydessä vain sellaisia määreitä, mihin laillistus, pätevä koulutus ja työtehtävä oikeuttavat. Tämä koskee niin yksityistä ammatinharjoitusta kuin työsuhteessa toimimistakin.
Kaukaa haettu ja hyvin epämääräinen päätelmä...!
Kun nyt tyylitajun ja argumentoinnin pistämätön mestari on liikkeellä, ja laittaa viestiinsä ne tunnetut kolme pistettä ja huutomerkin, on kaikkien syytä uskoa. Kuka kaipaisi perusteluita? Korkeintaan joku tärkeilevä ja ilman intuitiota ja hengen johdatusta toimiva tieteellinen, jota ihan syyttä pyydetään asiantuntijaksi kaikkin paikkoihin näissä hommissa, vaikkei se ihan varmalla mitään mistään koskaan tiedä eikä se varmaan ketään oo koskaan hoitanukkaan ja se on muutenkin ihan kurja kakkapää, ja ihan hirmu kateellinen.
Vastaus ei anna aihetta kommenttiin......!
Jotenkin näin se menee potilas- ja ammattihenkilölakien ja ammattieettisten koodistojen mukaan.
Tavan tallaaja on kyllä aika sekaisin tässä titteliviidakossa. Tiedä enää mihin uskoo kun lukee tämänkin stoorin:
http://tori.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000007&conference=4500000000001240&posting=22000000011467309