onko muilla land cruiserin omistajilla ollu ongelmia konepellin kiven iskuista? itselläni musta 50000km ajettu 04 ja konepellissä noin 50 iskemää peltiin saakka.maahantuojan takuu vastaava kävi mittaamassa jollain ogulaarilla ja totesi että voi voi,takuu ei korvaa ulkoisista tekijöistä aiheutuvia pintavaurioita. mutta sain 7 euron paikkausmaalin oikeen veloituksetta(helvetti). oikeen mieltä lämmittää paikkamaalata 65000e maksavaa ja vuoden vanhaa autoa missä ei muuten pienintäkään sanomista!
kiven iskemät
kdj120
242562
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Minä olen havainnut yksinkertaisen keinon välttää kiveniskemät konepeltiin.
Riittävä välimatka edellä ajavaan ja jos ohittaa, kiihdyttää ajoissa sekä vauhdilla ohi sopivassa kohtaa.
Ennakointia.
totta että turvavälillä minimoi iskemät, ei ole itsellänikään tapana puskurissa roikkua. ilkeesti napsahtaa usein myös liian aikaisin kaistalle palaava ohittaja jolle ei voi muuta kun kirota! paskoja ovat uudet vesivärit.
Maalit ovat ala-arvoisia autoissa nykyisin.
Mutta minä en roiku kenenkään puskurissani eikä kiveniskuja ole yhtään.
maalipinta on testeissäkin saanut huonoa palautetta-lue corollan TL:n kestotesti,mutta näitten tojo miesten mielestä jos toyotasta tulee huonoa palautetta niin vika on käyttäjässä-tosin on totta että jos auton pitää tallissa viltin alla kiveniskemiä tulee aika vähän mutta autot on ajamista varten-myös toyotat ja aina ei pysty millään pitään suurta turvaväliä ja kaiken lisäksi pitkälle se kivi lentää toisesta autosta!
Noo,miten lie .Kaksi vuotta ajanut Corolla farkulla 60000km eikä ainuttakaan kiven iskeymä,no jos tarkkoja niin yksi löytyy konepellistä edestä.Että silleen tämä itse koettu.
Eikä sitä ensimmäistäkään ole vielä tullut...
Se siitä huonosta maalista.
Höpön höpön, menkääpä katselemaan paikallisen tojodiilerin vaihtotojojen keuloja niin huomaatte että uusimmissakin vaihtureissa on kiveniskemiä runsaasti. Tilanne on tietysti toinen jos ajokkia makuutetaan tallissa ja ajellaan vain sunnuntain kirkkoreissut.
itsellä työsuhde hilux mitä firmassa missä olen töissä on 2kpl, alle 100000km ajettuja kumpikin ja konepellit näyttää haulikolla ammutulta. firmalla on myös yksi king cap nissani yli sata ajettu ja konepelti paljon ehjempi.kaikilla autoilla ajetaan samaa ajoa eikä pidetä hyvänä vaan työkaluna. nissan muuten joka suhteessa huonompi mut maalit siin on ihan eri luokkaa!
tais olla satujen kerronta,siitä menen takuuseen että jos auto on vuoden vanha ja sillä on ajettu ihan keskivertomäärä niin takuulla löytyy kiveniskemiä!
Tuossa firman pihalla se on. Siitä vaan katsomaan!
TM:än kestotestissä maalipinta sai kehuja.
paikka missä se on
Raumalta
näin jos mainitaan että maalipinta on kokonaisuutena hyväkuntoinen onko se sun mielestä saanut kehuja-mun mielestä ennemminkin se on tavanomainen,toisin kuin tl kestotestissä kun oli sedan malli joka sai huonon arvosanan.
Mutta fakta on se että tojon maalipinnasta saa parhaimman kuvan kun käy katselemassa vaihtoliikeissä noin 2-3v ikäisiä pelejä-täytyy olla aika taikalasit päässä jos ei huomaa että maalipinnat ovat yllättävän paljon kärsineet moneen muuhun merkkiin nähden.
Minulla on reilu 2-vee Corolla ja eipä taida mitään kivesniskemiä löytyä. Mulla on varmaan taikalasit päässä...
Minä kävin enkä huomannut eroja. Yksilöitä löytyy kaikissa merkeissä.
mä oon sun juttujas tällä palstalla lukenut niin sulla on kyllä "taika-aivotkin".
Meinaakko muuten että TL:n kestotestin kommentti maalipinnasta oli maksettu...kerro lyhyesti oli vai ei!!??
Oliko se sinusta maksettu?
Etsivät suurennuslasilla, jotta pääsevät moittimaan Tojoa. Tiedä sitten millaiset taikalasit tai aivot kaltaisesi sitten omistavat.
Kyllä se Tuulilasin juttu oli varmaan asiaa, mutta tuota tiettyä tapausta ei pitäisi yleistää kaikkia Tojotia tai Corollia koskevaksi. Ei se Tuulilasin testi ollut maksettu, mutta onko se sitten oikeampi arvostelu kuin TM:än kestotestin hyvä maalipinta. Ainakaan minun tuttavillani ei ole ollut sanottavia ongelmia noiden kiveniskujen kanssa. Minä kait asian tiedän, kun omistan kyseisen mallisen auton.
kun omistan Wartburg 353:n, ei ruostetta missään ja
muutenkin maailman paras auto, minä kait asian tiedän koska omistan kyseisen auton...;D
oli maksettu,ainakin tuloksesta päätellen tojon sai arvosanan hyväkuntoinen minkä arvosanan on saanut kaikki muutkin merkit tosin muutamat merkit ovat saaneet arvosanan erittäin hyvä.
Mutta et edellenkään vastannut TL:n kestotestiin,oliko maksettu kun tojo sai maalipinnastaan suoranaista halveksuntaa....siis oliko TL:N kestotesti maksettu vai ei!!??
huomenna.
Aika tarkalleen 11kk ajossa ollut ja 33tkm matkaa nähnyt grafiitin harmaa kdj120, ja on siinä muutama kivenisku konepellissä. Ei sen erikoisempaa määrää mitä edellisessä s60 volvossa oli. A-pilareissa on yläreunassa pari osumaa ja kuskin oveenkin on onnistunut joku pohjamaalia myöden osumaan, mutta se on sellaista normaalia kulumista kun tiellä liikutaan.
Suurempi ongelma on nuo pakettiautoista ja tilapommeista lentelevät kivet/nastat, kun niissä ei missään ole kuralätkiä enää. Itsellä on jo kolmesti paikattu tuulilasia. Ja nämä osumat tosiaan on sellaisia että näkee kaukaa kun parin auton päästä lähtee joku lentoon ja tulee loivassa kaaressa suoraan lasiin. Korkean auton ongelmia ilmeisesti...
Mutta tuntuu tosiaan siltä että maalipinta on niin "kova" että kun siihen joku osuu niin 1-4mm lähtee maalia aina ympäriltä menemään.