AURINKOMATKAT JA GUARDALAVACA

REISSAAJA

Ollaan lähdössä Kuubaan muutaman viikon päästä ja haluaisin kysellä teiltä, jotka olette juuri olleet ko. firman matkalla Kuubassa, että miten meni?
Pitikö esitelupaukset paikkansa ja millaiset olivat oppaat, ym, ym.
Kiitos kommenteista etukäteen ja specialit chiquitalle vinkeistä.

3

2491

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reissaaja

      Lisäksi olisi kiva tietää mihin sieltäpäin voi omatoimisesti reissata ja mitkä ovat lähtemisen arvoisia paikkoja? Paikallista? Historiaa? Muuten vain hyvä paikka? Lisäksi onko joku tehnyt (laite)sukellusmatkaa sieltä käsin? Minne päin? Mitä kustansi?

      • mjm

        Tutkin samantapaisia vaihtoehtoja kartoista ja oppaista erästä tuttavapariskuntaa varten, joka matkaa sinne tammikuun lopussa. Ensinnäkin, Guardalavacassa lienee itsessään hyvät erilaiset sukellusmahdollisuudet, jotka kannattanee selvittää siellä. Aluehan muuten on vain paikka, jonne turistit on "internoitu", ei siis asu kuubalaisia. Lähin isompi paikka on Holguin, en ole käynyt, joten en tiedä. Jos kiinnostaa, sinne ehtii hyvin päivänkin reissulle. Mutta Aurinkomatkojen oppaasta näin, että G:stä tehdään parin päivän reissu Santiago de Cubaan eikä hintakaan sisältö huomioon ottaen ollut (minusta) aivan posketon, about 100 € tai vähän yli. Havanna on liian kaukana ja sinne järjestettävä reissu kallis - 250 €, en lähtisi. Stg. on joidenkin mielestä aidointa Kuubaa ja siellä voisi olla kauemminkin. Jos sinne menette, harkitkaa myös retkeen liittyvää (lisämaksu tosin) Tropicana -showta. Kyllä se kerran katsomisen/kokemisen arvoinen on. Toisaalta, Stg:ssa on näkemisen/kokemisen/kuulemisen arvoisia musiikkipaikkoja/ravintoloita, mm. se onks se nyt Casa de la Trova, aivan siinä Cespedes -puiston kulmalla. Ja on tietty paljon muutakin. Pari iltaa siellä hyvin viettäisi, mutta jos on parin päivän järjestetty reissu, siihen ei sisältyne iltoja kuin yksi. Privaatisti tietty pääsee myös, mutta voi olla vaikeampaa, koska mm. majoitukset pitää itse järkätä. Tällaista tuli mieleen, onks tästä nyt mitään apua, tiedä häntä, mutta kyllä minä Stg de Cubassa kävisin varsinkin, jos olette 2 viikon matkalla. Jos olette vain viikon, se menee siellä G:ssäkin. Arvaan, että siellä(kin) on tosi upeat hiekkarannat.


    • Fishermen

      Tultiin 21.12.05 Guardalavacasta ja vastattiin erääseen kyselyyn sonera plazan keskustelu sivuilla. Käy kurkkaamassa sieltä. Siellä on jo muutama muukin ehtinyt kommentoida ja kysellä lisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1699
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1196
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1092
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      923
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. 73
      590
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      36
      454
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe