Hyvitysmaksu lainvastainen!

Nythän on homma niin, että hyvitysmaksu on täysin perusteeton, koska kaikki kopiointi on käytännössä laitonta. Siis voimassa on likipitäen perustuslain vastainen tilanne, jossa rangaistaan rikoksesta ennenkuin siihen on edes syyllistytty!

Tuen siis rahallisesti kaikkia hankkeita, joissa tämä rahastuskeino pyritään kumoamaan. Siis oikeudenkäyntejä ensisijaisesti... ja EY istuimeen astihan tuo asia pitäisi viedä.
51003
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eikös jo roomalaiset sanoneet että mikä sopii Jupiterille ei sovi härälle. Suuri ja upporikas on aivan eri kuin pieni ja köyhä.

Hyvä esimerkki on Sonyn rootkitin levitystouhu. Tavallinen nörttipoika olisi samasta asiasta viety poteroon niin vauhdikkaasti ettei jalat olisi maahan koskeneet.

Äänestä

tilaan kaikki tuotteet ulkomailta!Hahaa...en maksa mitään vitun maksuja ja waretan siitäkin edestä.

Äänestä
  • Oletkos nyt aivan varma että saat käyttöösi asti ulkomailta tilaamasi teokset?

    Tulen hetikohta huomenna kanssa tilaamaan amazonin UK:n tai neljännen valtakunnan viidakoista läjän teoksia, mutta hieman epäilyttää tulevatko koskaan perille. Syynä se että osa levyistä joita tulen tilaamaan ei ole koskaan julkaistu suomessa tai EU:n alueella. Hassua että niitä silti on .uk/.ge -webbikaupoissa tarjolla.

    Äänestä

millä perusteella sitä mukamas vielä kerjätään?

Yrittäisivät nyt edes joku tuolla päätöksentekoelimissä edes antaa sellaista kuvaa että vähän ajattelevat kansalaisten ja kuluttajienkin kannalta näitä asioita...

Äänestä
  • Ei sille olekaan perusteita. Siksi teoston "huora" ei vastaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rikos! kirjoitti:

Nythän on homma niin, että hyvitysmaksu on täysin perusteeton, koska kaikki kopiointi on käytännössä laitonta. Siis voimassa on likipitäen perustuslain vastainen tilanne, jossa rangaistaan rikoksesta ennenkuin siihen on edes syyllistytty!

Tuen siis rahallisesti kaikkia hankkeita, joissa tämä rahastuskeino pyritään kumoamaan. Siis oikeudenkäyntejä ensisijaisesti... ja EY istuimeen astihan tuo asia pitäisi viedä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu