Kuinkahan monella Dogin omistajalla koira on ns. egon jatke? Olen sitä jonkin aikaa mietiskellyt, kun on muutaman kerran jotkut kysyneet, onko Doggini minulle egon jatke. Heh,itse olenkin vastannut ettei me mahduttaisi saman katon alle pojan kanssa, jos niin olisi... Ylpeä olen koirastani, kuten varmasti jokainen muukin koiran omistaja,oli se sitten pieni tai suuri koira. Minulle tuo on kuitenkin se ikuinen vauva joka käpertyy mamman kainaloon tuhisemaan ja kerjäämään hyvänäpitoa.
Egon jatke?
6
1353
Vastaukset
- lady kill
ihmiset luulee että jos koira on iso se on egon jatke. ennemminkin olen pistänyt huomioon että ihmiset käyttää koiraansa toisinaan pelottimena. esim tilanteessa jossa tulevat väärällä puolella tietä kuten minulle kävi. yksi tyyppi päästi seefferiään vähän pitemmälle kun huomasi etten aijo väistää. (vaikka itse oli väärällä puolella).
minusta tämä on tosi p:mäistä se pilaa vaan rodun ja koiran maineen. koska tanskiksetkin on todella lutusia ihmis ystävällisiä ja mahtavia muuten kun kokonsa puolesta. (itselläni oli doggi ja kyllä aina pein sen niin että kellekkään ei jäänyt epäselväksi sen kiltteys). - Puuh
Monesti olen minäkin kuullut että doggi olisi egon jatke tai muuta halua näyttää jotakin. Mutta mietiskelyjen jälkeen tulin siihen tulokseen että jos doggi olisi meille vain egon jatke ei se voisi noin hyvin, en rämpisi sen kanssa kilometrejä lumisessa metsässä vaatteet märkinä vaan menisin ihmisten ilmoille näyttelemään koiraani..
Meille doggi tuli ensisijaisesti siksi että se oli ainut rotu joka todellakin on kolahtanut meille molemmille jo vuosia sitten, pidän doggin luonteesta ja sen koosta!
Mielestäni nämä egon jatke koirat ovat usein kodin vaihtajia kun ei se ollutkaan niin siistiä ja helppoa omistaa doggia.. heh ainakin minun egoni voi niin hyvin ettei sitä niin vaikealla tavalla kuin doggin omistaminen tarvitse pönkittää, siihen löytyy paljon helpompiakin tapoja! - kuinka
..Tankandoggia edes luullaan *****jatkeeksi kun se on niin leppoisa luonteeltaan eikä edes julman näköinen. Harvoin puhutaan esim. Dogo Argentinosta/Canariosta tai muista "oikeista" taistekukoiraroduista kun on puhe niistä jatkeista. Käytiin tuossa koiranäyttelyssä niin dogon kehässä oli muistaakseni 7 argentinoa joista 4 oli miespuolisen henkilön. KAIKKI olivat enemmin tai vähemmin juuri sen näköisiä ihmisiä "koviksia" joiden pitää pönkittää egoaan sen näköisen koiran kanssa. En nyt käy mollaamaan rotua koska ei ole omaa kokemusta mutta aika julman näköisiä olivat.
Muutamia dogeja mitä olen nähnyt niin niiden iso koko voi koirista tietämättömiä pelottaa mutta minkäs koira koolleen voi :)
Itsekin olen pitkään himoinnut "pelottavaa" ja lupsakkaa jättiä mutta vielä ei ole sen aika. - tiinamuori evp
soi meidän dobermanni-ihmisten korviin vähän väliä. Vaan onpa hyvä tietää, ettei se olekaan vain tämä minun oma rotu se jatkokappaleena toimiva :-))
Vaan mitähän ne samat ihmiset sitten sanovat hevosenomistajille?- lady kill
alussa että jotkut omistajat ikävästi käyttää koiriaan pelotteluun. vaikkakin olen törmännyt moneen "julmaan rotuun" jotka ovat lupsakkaan kilttejä justiisa dopperit sheefferit rottikset..jne ja itse omistanut dogin. niin minusta se on ikävää kun omistajat "jotkut" pilaa törttöilyllään näinkin suloisten otusten maineen..
- Elli
jäi kerran totaalisesti ns. haavi auki, kun olin tutussa eläintarvikeliikkeessä ostamassa dogilleni einestä, kun myyjä rupesi selostamaan että muista sitten vetää iltapuku päälle kun lähdet kehään sen koirankanssa, kun nämähän on tällaisia egonpönkityskoiria jne. ja jotain
vastaavaa tekstiä tullut kyllä monesta tuutista.
Minä olen autuaan tietämättömänä näistä egojutuista menettänyt sydämeni tuolle turjakkeelle jota minun piti "vain käydä katsomassa" yhdessä kennelissä, josta olin muuten reissullani ollut menossa hakemaan boxeria, eikä tuota riivatun isoa piimänaamaa :)
Sikäli olen sitä mieltä että yleensä nämä jotka vittuilee egonjatkeesta, ovat jotain ennakkoluuloisia ihmisiä jotka eivät ole koiraa nähneetkään kuin joskus pururadan varressa ja tiedä niistä muutenkaan yhtäään mitään.
Perskeles.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3206282Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta664130Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413485Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole773378Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava853310Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1813232Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022678Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll572494Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2152358Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt782113