OLISIN LÄHDÖSSÄ PERHEENI KANSSA DUPAIHIN VIIKOLLA 8,ONKO KUKAAN KÄYNYT JA MILLAINEN PAIKKA ON,ONKO LÄMMINTÄ
DUPAI
5
8186
Vastaukset
- -----------------------------
MIkä on Dupai?
Onko CapsLock jäänyt päälle? - odion
Dubaissa lämmintä riittää. Paikka on yksinkertaisesti RIKAS. Kaikki on uutta, hienoa ja kultaa. Krääsää ei juuri löydy, vaan merkkituotteita ja kallista tavaraa. Naisille paikka on julma. Hyvällä ei katsota vähäpukeisia... sen tulette huomaamaan.
- Minna
Dubai on erittäin hieno paikka lomailuun. JOs menee ihan Dubain ydin keskustan hotelleihin, niin rannallekin pääsee vaivatta bussilla, mutta jos kaipaa enemmän rauhaa ja rantaa niin suosittelisin Sharjahin hotelleja, sillä ne ovat rannalla, ja sieltä pääsee taxilla vaivatta dubain keskustaan iltaelämää viettämään. Dubaissa on liikkumismahdollisuudet kävelemäll melko vähäiset, sillä siellä kulttuuri sanoo turisteille että taxi on se oikea menopeli. Taxilla siis kannattaa kulkea jos johonkin on lähdössä, kunhan ei maksa taxista liikaa. 5-10 dirhamia korkeintaan. viiden hengen seurueemme pääsi 5 dirhamilla Sharjahista Dubaihin aina. Eli taxista ei kannata maksaa aina sitä mitä he pyytävät. Dubaissa kannattaa ottaa kaupunkikierros bussilla, että tajuaa kauungin kokonaiskuvan paremmin, ja osaa sit kulkea paremmin siellä. Vaikka kierros oli suht. tylsä, se kuitenkin oli melko tyhjentävä. Ostoksiin kannattaa paneutua jos on shoppailija tyyppiä, sillä etenkin paikallisilta basaareilta, soukeilta saa halvalla mutta myös hyvää ja laadukasta tavaraa. Kulta on myös siellä halpaa joten kulta soukeille suunta :) ....Hyvää matkaa! TOivottavasti kertomukseni avarsi jonkin verran.
- LOISTOA
OLIMME VIIKOLLA 7 KYSEISESSÄ PAIKASSA.TÄYTYY SANOA ETTÄ UNELMIEN PAIKKA.LÄMPÖTILA JOKA PÄIVÄ PLUS 33 ASTETTA YÖLLÄ PLUS 25 ASTETTA.UPEAT HIEKKARANNAT,EDULLISTA SHOPPAILUA,IHMISET YSTÄVÄLLISIÄ.SIISTIÄ KAUNISTA.RUOKA EDULLISTA JA HYVÄÄ.KIERRETTIIN ILTAISIN DUPAITA JA ;sarsaa;shortsit oli meillä koko perheellä iltaisinkin kun kiertelimme kaupunkia ja olimme syömässä,ei mitään propleemia eivätkä katsoneet meitä yhtään pitkään,joten kyllä voi niillä varustuksilla ulkoilla.
- shimano
Pari kertaa viime vuonna kävin todella hieno paikka....upea. shoppailijan ja nähtävyyksien bongaajan paratiisi. Huikea pilvenpiirtäjät, toinen toistaan upeampia.Mielestäni taksi kannattaa ottaa ja tehdä kiertoajelut ja ostosmatkat sillä(todella halpaa lystiä).
Jos on ilmoitettu toiveita vaatetuksesta, niin miksi on niin vaikea tätä toivetta täyttää?? Shortsiasuiset ja hihattomissa paidoissa kaduilla ym kuljeksivat turistit.....enpä vastenmielisempää näkyä tiedä noissa ympyröissä. Eli maassa maan tavoilla sen maan perinteitä ja sen maan ihmisten mielipiteitä ja toiveita kunnioittaen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222247Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739460Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297440Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796291SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1815924Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344936HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084600Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm984350Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo842012Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k771310