Haluaisin kysyä teiltä, jotka omaatte rodusta kokemusta, pari kysymystä:
Lähteekö boserista paljon karvaa? Entäpä hilseileekö paljon? Tuleeko hyvin toimeen lasten kanssa? Millainen luonne?
Asiaa
3
714
Vastaukset
- Boksu neito
Itselläni on nyt reilun vuoden ikäinen boksu narttu ja siitä ainakin lähtee joskus todellakin sitä karvaa ja sitten kun se on vielä sellaista että se jää jokapaikkaan kiinni... No ei silti vaateharjat ja imurit on keksitty. Mun koira ei ainakaan hilseile, mutta en tietenkään voi sanoa kaikkien puolesta, koska se on sellainen koirakohtainen juttu.. toinen hilseilee, toinen ei.
RAKASTAA LAPSIA ja niiden kanssa touhuilua, mutta kuinka valitettavaa niin kaikki lapset eivät välttämättä ymmärrä "pientäihanaaboksua" joka haluaa ihan välttämättä antaa lapselle "pieneniiiihhhaaannnaaannn" suukon suoraan suulle ja tietenkin pitää vähän edes hypähtää lasta kohti. Itselläni on neljävuotias lapsi joka kyllä ymmärtää sen ja osaa toimia koiran kanssa koska on koko pienen ikänsä asunut koirien kanssa. Mutta kaikki lapset eivät ymmärrä kuinka paljon koira voi rakastaa niitä.
Luonteestakin varmasti sait jo jonkinlaisen käsityksen. Aivan ihana ja ihmismäinen. Mutta tuhoaa paljon jos ei ole kunnon virikkeitä ja paljon liikuntaa yms. Mukava harrastuskoira käy moneen menoon: toko, agility, jälki, yms.yms. Jos haet harrastuskoiraa niin boksussa on kyllä potenttiaalia... Mutta välttämättä en boksua ensimmäiseksi koiraksi suosittele, koska väärällä koulutuksella tai väärällä toimintatavalla koira ei olekkaan ihana ja oppivainen. Bokseri on hyvin määrätietoinen ja välillä pirullisen itseppäinen jos on sellainen päivä.
Mutta aivan ihana!!! Suosittelen lämpimästi jos vain on aikaa ja kärsivällisyyttä! (ja sitähän boksun kanssa tarvitaan ;-) - karvaa
lähti välillä paljonkin ja se kun on tosiaan sellasta lyhyttä, joka paikkaan kiinnittyvää, niin näkyi karvakasoina. Imurilla kyllä lähti hyvin kankaista ja matoista. Hilsettä tuli lähinnä silloin kun boksu stressaantui tai oli hermostunut. Minun boksuni luonne oli ihana, kiltti ja tykkäsi lapsista ja kaikista ihmisistä. Tarvitsee paljon liikunta ja puuhaa, on kovasti energinen ja riehakas. Elikkä samaa mieltä olen kuin edellinenkin. Nuorempana teki paljon tuhoja, mutta iän myötä tasaantui. Voi kuitenkin sanoa, että bokseri on ikuinen lapsi:) Oma boksuni nukkui pois vasta äskettäin ja luulen että myös seuraava koirani on bokseri.
- osepaeitde
joo meidän bokseri ei kovibn hilseile muutakun sillon kun on stressaantunut esim.näyttelyt.
Rakastaa lapsia ja ihmisiä.
On ihmismäinen ja ilmeikän,energinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791492
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431091No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1951070Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38765- 14690
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30681Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21680- 37673
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .18610