Chatissa törmää päivittäin mitä mielenkiintoisimpiin ilmiöihin; tänään kuulin sanan "chattimaine". Aloin miettiä, mitä se oikein on?
Onko se rinnastettavissa joidenkin julkkisten harjoittamaan ns. kaksoiselämään - ajatteleeko tällainen ihminen, että "haluan pitää siviiliminäni ja chattiminäni täysin erillään". Muuttuuko henkilö koneen suljettuaan aivan eri ihmiseksi? Ja onko tavoitteena "suomen turhin chattijulkkis"-titteli?
Chattimaine lienee toisille hyvinkin tavoiteltava asia. Keinoja kaihtamatta pyritään maineen kasvattamiseen.
"Ja ne joilla se kenties onnistuu pankoon ristiin sääriluun, sillä etusivun tähteä eivät suojaa sivut muut" (Juice)
Mutta kumpi onkaan sitä todellista rohkeutta; hajoittaa ja hallita vakinickin suoman "maineen" turvin vai vaikkapa alituiseen vaihtaa nickiä mutta olla rohkeasti ja ennenkaikkea rehellisesti oma itsensä kaikkine ajatuksineen, myös virheineen ja epätäydellisyyksineen - niin siviilissä kuin chatissakin?
Enkä todellakaan tällä tarkoita, että virtuaalielämä nousisi sen kuitenkin tärkeimmän eli jokaisen live-elämän edelle, kuten suurin osa lukijoista varmaan oivaltaakin. Itse vaan sinnikkäästi uskon, että "fiksu" on chatissakin fiksu.. hauskasti.. hassusti.. pilke silmäkulmassa tai täysin vakavissaan ;)
"Älä sano kaikkea mitä tiedät, mutta tiedä aina mitä sanot" Miksi se on niin vaikeaa... minulle.. sinulle.. meille..
*Kirsikka*
Onko se rinnastettavissa joidenkin julkkisten harjoittamaan ns. kaksoiselämään - ajatteleeko tällainen ihminen, että "haluan pitää siviiliminäni ja chattiminäni täysin erillään". Muuttuuko henkilö koneen suljettuaan aivan eri ihmiseksi? Ja onko tavoitteena "suomen turhin chattijulkkis"-titteli?
Chattimaine lienee toisille hyvinkin tavoiteltava asia. Keinoja kaihtamatta pyritään maineen kasvattamiseen.
"Ja ne joilla se kenties onnistuu pankoon ristiin sääriluun, sillä etusivun tähteä eivät suojaa sivut muut" (Juice)
Mutta kumpi onkaan sitä todellista rohkeutta; hajoittaa ja hallita vakinickin suoman "maineen" turvin vai vaikkapa alituiseen vaihtaa nickiä mutta olla rohkeasti ja ennenkaikkea rehellisesti oma itsensä kaikkine ajatuksineen, myös virheineen ja epätäydellisyyksineen - niin siviilissä kuin chatissakin?
Enkä todellakaan tällä tarkoita, että virtuaalielämä nousisi sen kuitenkin tärkeimmän eli jokaisen live-elämän edelle, kuten suurin osa lukijoista varmaan oivaltaakin. Itse vaan sinnikkäästi uskon, että "fiksu" on chatissakin fiksu.. hauskasti.. hassusti.. pilke silmäkulmassa tai täysin vakavissaan ;)
"Älä sano kaikkea mitä tiedät, mutta tiedä aina mitä sanot" Miksi se on niin vaikeaa... minulle.. sinulle.. meille..
*Kirsikka*
Vastaukset 8
Vanhimmat
Luojan kiitos me vähemmänkin fiksut ihmiset saamme "sättäillä"...
Olet oikeassa SK. Itseäni perusrehellisenä naisena (lue: naiiviuteen saakka avoimena?) kaikenlainen ylenmääräinen feikkaaminen ja nickinaamiaiset suorastaan kuvottavat. On sääli, että tästä tehdään paikalinen *Kauniit ja rohkeat* tai *Salatut elämät*, jossa roolihahmojen käyttäytymistä seurataan päivästäja viikosta toiseen...ja mahdollisia suosituimmuuspisteitä laskeskellaan...puhumattakaan siitä että nickinaamiaisia harrastetaan koko ajan. Parhaimmillaan tämä foorumi voisi olla rentouttava juttpaikka meille enemmän tai vähemmän tavallisille tallaajille, jotka työn ja perhe-elämän ja -yllätys yllätys- myös liveystävien lisäksi haluaisimme höpötellä ihan lämpimiksemme...AITOJEN (joskin tässä tapauksessa piilossa olevien) ihmisten kanssa...jopa ihan arkisistakin asioista...
t. Anita nimimerkillä "vain aitous sytyttää"
Olen pannut chatissa merkille, että joskus aika kipakastikin otat asioihin kantaa. Joskus olen jopa hieman ärsyyntynytkin. Mutta ei voi kuin ihailla kykyäsi päästä asiassa kuin asiassa nopeasti itse ytimeen ja erityisesti ihailen taitoasi ilmaista ajatuksiasi verbaalisesti. Siinä olis monella räpätädillä oppimista.
Olet osoittanut, että hauskakin voi olla sivistynyt ja päinvastoin. Pidä tyylisi- ylilyönteineenkin.
NimetönMies
Minäkin koen olevani sama tyyppi chatissa ja siviilissä. Heh, tosin chatissa mua vongataan enemmän.
juu, enempi vonkausta chatis:) enhän sua vaan vongannut koskaan:)
Miten sen nyt ottaa...Heh.
Että joku edes miettii tällaista, todistaa chatin olevan marginaalinen ilmiö koko internetissä.
Se usein toistettu hokema nimittäin, että internetissä voisi luoda itselleen jonkun muun persoonallisuuden kuin mitä todellisuudessa on, se on täysin paikkansapitämätön.
Jollakin englannin kielen kielialueella, missä on satoja miljoonia käyttäjiä ja vielä toisia satoja miljoonia ei-äidinkielisiä se ehkä voi olla mahdollista.
Mutta suomen kielialueella, jossa puhujia on tämä viitisen miljoonaa ja internetin käyttäjiä jokin sitä pienempi luku, tämä ei onnistu ja kyseisen hokeman toistaminen vain osoittaa, että sen toistajalla ei ole internetistä mitään omakohtaista kokemusta.
Tosiasiahan on nimittäin, että jokaisella ihmisellä on persoonallinen tyyli, ja sen kyllä tuntee. Ja näin pienellä kielialueella ei kahta samanlaista persoonaa löydy. Ja samoin esim. iän ja sukupuolen tai ammatin feikkaaminen ei pidemmän päälle onnistu, niistä kertakaikkiaan jää rysän päältä kiinni faktoista alle puolen tunnin, samoin kuin erilaisten ihmisryhmien erilaisista puhetavoista.
Ja siksi siis näiden kätkeminenkään ei kannasta. - Vaikka juuri sitä kyllä paljon harrastetaan erityisesti chatissa kun vain tervehditään hyvää päivää kirvesvartta ja jaaritellaan joutavia yhdentekevyyksiä - sen sijaan että tosiaan oltaisiin omia itsejä, joka olisi niin suuri voimavara, että sen käyttämättä jättävät ovat ihmisinä todella säälittäviä varsinkaan jos eivät tiedä mistä jäävät paitsi.
Ja sen puoleen siis on aika yhdentekevää, käyttääkö samaa vai eri nickiä, koska jos jossain säännöllisesti käy, sen henkilön sieltä kyllä erottaa - ellei sitten ole kysymys juuri tällaisesta nössöstä, joka ei uskalla itseään paljastaa vaan ainoastaan jaarittelee hyvää päivää kirvesvartta sen sijaan että olisi avoimesti oma itsensä.
Ja jos taas ei käy säännöllisesti, niin miksi käyttää samaa nickiäkään.
Eli lähinnä kai se huono chattimaine tulee siitä, että ylipäänsä chattaa, ja sen takia moni kyllä haluaa varjella identiteettiään.
Mutta tämä ei todellakaan ole mitään virtuaalielämää, yhtä vähän kuin teillä kellään on kännykkäelämää. - Samaa elämää se kaikki on, ja joka muuta väittää, valehtelee itselleen ja pettää itseään.
Sillä mitään virtuaalielämäähän ei ole. Sehän juuri on se toinen harhaluulo, jota paljon toistetaan, että internetin kautta toisiinsa yhteydessä olevat eivät muka näe toisiaan. Vaikka se juuri on se mitä he tekevät ja mitä varten he ylipäänsä internettiä käyttävät. - Eli jälleen sama vertaus: oletko koskaan kuullut, että jollain olisi erityistä kännykkäelämää? Tuskinpa vain. Kyllä se sitää samaa elämää on.
Ja jälleen hyvin harva siis varmaan jättää käyttämättä sen rikkauden, joka siitä tulee, että voi samat ihmiset nähdä myös livenä.
- Ellei sitten taas olla niitä nössöjä jotka eivät uskalla myöntää koko ajan elävänsä oikeaa elämää - eivätkä siis oikeasti tiedä internetissä käyneensäkään.
Eli se uskomus että chatti olisi jotenkin todellisuudesta erillään on kyllä väärä.
Joskin kyllä näyttää että chatti välillä muistuttaa joitain sellaisia todellisuuden reuna-alueita kuin päivätanssit, päiväkahvit tai sellaiset kadut joissa tietyblaisia henkilöitä päivystää niin että tavalliset ihmiset eivät uskalla juuri ulkona liikkua. Tai sellaiset ravintolat, joita sanotaan räkälöiksi tai joissa tuollaisia ihmisiä liikkuu.
Ja tietysti jos jää sitten tämän vangiksi, niin osoittaako se sitten huonoa interrnetin käyttötaitoa.
Vai ansaitsemmeko me, jotka chateissa käymme, tämän, jos emme paremmasta tiedä?
Mutta mitään virtuaalielämää tämä ei ole, yhtä vähän kuin se on virtuaalielämää, jos sinä menet baariin kaljalle kadun yli. - Tai jos otat kalsarikännin tässä koneen äärellä.
Siihen nähden että pidit kysymystä turhana ja typeränä näit paljon vaivaa aiheen käsittelyyn.ja mun käsittääkseni kysymyksen esittäjä ei itse ollut asiassa puolesta tai vastaan vaan heitti asian ilmaan.
Mutta kirjoituksesi siis todisti aukottomasti sen,että idiootti on idiootti joka paikassa sekä virtuaalielämässä ja todellisuudessa.Ja että koneen sulkeminen ei auta pakenemaan totuutta eli sitä mitä on.
Koneen sulkeminen kyl helpottaa siinä mielessä,että halutessaan ei tarvitse nähdä sitä totuutta.