tikan pumppu

onko kellää tikka pumpuhaulikko(mp2)? onko hyvä ase?
85128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Fabarm S-DASS on siitä melkein identtinen kopio. Fabarm maksoi 550e ja on käytännössä paras sohlo millä olen ikänä ampunut. Valmet 412 oli turhaan käytössä 10 vuotta.

Kumpaakin olen käsitellyt enkä eroa löytänyt.
Ehkä jotain kosmeettista voi olla.

Äänestä
  • Kaikki Tikan pumput on valmistettu Italiassa Fabarmin tekosina!

    Äänestä

  • valmisti kirjoitti:

    Kaikki Tikan pumput on valmistettu Italiassa Fabarmin tekosina!

    Fabarmilla en edes laukauksen jälkeen muista tähdänneeni, tosi nopea käsitellä.
    Haulikon käyminen on tietenkin ruotokohtainen kysymys.

    Äänestä

Soitapa numeroon:0400-649905 ja kysy mitä mieltä aseesta.Kaapista löytyy.

Äänestä

ja oli hyvä ase.Kannattaa ostaa.

Äänestä
  • omistin joskus aikoinaan tuollaisen.

    Ostin käytettynä, ja päädyin valintaan, koska kestää rautahaulit ja haulikko tuli sorsastukseen. Vakiona oli 3 eri ulkopuolista supistajaa matkassa. Täyssuppea on jo jotain 10-15 cm pitkä tötterö ja puolisuppeakin n. 5 cm pitkä. Sylinteri olikin sitten suora putkimainen kierrerengas.

    Jos käytetyn hommaat, katso että piipun ja makasiiniputken välinen liitos on kunnossa. Tarkastus onnistuu kun otat aseen käteen ja kierrät piippu-lipasyhdistelmää piipun päästä pituusakselinsa ympäri, jos on väljää, niin unohda ase. Omassani alkoi ilmetä väljyyttä ja muutaman laukauksen jälkeen piippu saattoi sojottaa vähän vinoon alkuperäiseen linjaansa nähden. Tässä mallissa ei ollut tähtäinkiskoa, en tiedä oliko kiskollisia tikan pumppuja.

    Tarinat kertovat myös muutamasta irti lentäneestä piipusta, kun keulapannan lukitusrengas on löystynyt ammuttaessa.

    Näissä on ollut myös jotain valuvikoja lukon osissa, eli osia on halkeillut käytön myötä. Osien jälleensaatavuus kannattaa kysellä asesepiltä ennen ostoa.

    Piippu on melko lyhyt, olisko ollut 20 tuumainen. Pauke on melkoinen ammuttaessa, liekö ruuti sitten palanut vielä piipun ulkopuolella.

    Laitoin aseen kierrätykseen ja ostin Remingtonin 870-pumpun tilalle. En ole katunut.

    Äänestä

ihan hyvä ase vaikka vähän sellainen lelun tuntoinen aluks onkin!
itsellä oli käytössä neljä syksyä, mut piipun pituus aiheutti ainakin mulle pientä tuskaa kun kokoajan korvat soi kun ampui ja ei sellainen lyhyt kiskoton piippu kyllä mikään paras mahdollinen ole ainakaan lentoon ammunnassa...
mosberin 89 pumppu olis halvempi ja siit löytyis pitkä piippu ja kisko, ihan vaan tiedoks jos et ole vielä ostanut asetta.

Äänestä

Oli joskus 90 luvulla kovassa käytössä. Paljon ammuttuna nopea ja tarkka. Sanoisinko että taktinen ase. Lyhyt mutta makasiini pitkä :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


janne7777 kirjoitti:

onko kellää tikka pumpuhaulikko(mp2)? onko hyvä ase?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu