Huono englanti, ni kuka tietää tästä ohjelmasta enemmän ja mitä sillä voi tehdä ja miten. Palomuuri ohjeista suositeltiin tätä.
Eraser mitä tekee?
-S-
9653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ainakin sellanen eraser on olemassa, joka tyhjentää kovalevyn. Laitat vaan disketin, jossa se eraser on, koneeseen ja käynnistät koneen. Pitää olla boot from floppy ekana. Sitte vaan odotat ja kovalevy on tyhjä ku kone rupee piippailemaan. :-)
Eipä tää eraser ainakaan liity mitenkään palomuureihin, joten ei taida olla sama eraser. Muita eraser-nimisiä ohjelmia en tiedä.
www.markusjansson.net/ 12 vinkkiä!!!!
12 pikaista vinkkiä
Päivitä KAIKKI ohjelmasi aina vähän väliä!
Tarkista ja muuta KAIKKIEN ohjelmiesi asetuksia jotta ne olisivat turvallisempia. Oletusasetukset EIVÄT ole turvalliset.
Käytä palomuuria, kuten ZoneAlarmia!
Käytä hyviä salasanoja: vähintään 13 merkkiä pitkiä, sisältäen sekä kirjaimia että numeroita. Muista vaihtaa salasanasi riittävän usein, ainakin parin kuukauden välein! Älä koskaan käytä samaa salasanaa kahdessa paikassa!
Hanki hyvä viruksentorjuntaohjelmisto: NOD32, F-Secure tai Norton Antivirus...ja muista asetukset ja päivittäminen!
Älä avaa tai suorita tiedostoja joiden turvallisuudesta et voi olla 100% varma vaikka olisit saanut ne mistä tai miten.
Pyyhi historiatiedostot (kuten evästeet, väliaikaiset internet tiedostot, temp-tiedostot, jne.), lokitiedostot ja henkilökohtaiset tiedostosi. Käytä erityistä pyyhintäohjelmaa kuten -ERASERIA- sen sijaan että vain poistaisit tiedostot.
Käytä vahvaa salausta yksityisyytesi suojaksi! Käytä salattua sähköpostia (kuten Hushmail tai Ziplip) ja salaa henkilökohtaiset tiedostot kiintolevyltäsi (esim. PGP)
Kun lopetat jonkin palvelun käytön internetissä, kirjaudu ulos siitä äläkä vain sulje selainta! Kun aiot poistua koneesi luota, varmista että auki ei ole jäänyt mitään sellaisia ohjelmia tai yhteyksiä joita joku voisi käyttää väärin.
Älä käytä julkisia tietokoneita mihinkään missä sinun täytyy kirjoittaa jotakin käyttäjätunnuksia tai salasanoja. Näissä tietokoneissa on useasti troijan hevonen, joka nappaa tunnuksesi väärinkäytettäväksi myöhemmin.
Tee säännöllisesti varmuuskopioita! Paras ja helpoin tapa varmuuskopioda on ottaa kiintolevystäsi "Image" ja tallettaa se johonkin varmaan paikkaan, mutta esimerkiksi levykkeet kelpaavat mainiosti dokumentittitiedostojesi jne. varmistamiseen.
Älä oleta mitään. Jos et tiedä jotakin, ota selvää! Jos et voi tai jaksa tai ymmärrä, kysy joltakin joka ymmärtää! Ei ole mitään sen vaarallisempaa kuin ryhtyä suinpäin tekemään jotakin josta et tiedä yhtään mitään. Se on varmin keino saada tietokoneesi sekaisin tai troijan hevonen tietokoneellesi.
Älä usko ihan kaikkea mitä netissä lukee? jos noita noudatat, niin olet pian ihan skitso?
Ruudun alalaidassa tälläiset pienet toteamukset:
Copyright © 2002 Markus Jansson. Kaikki oikeudet pidätetään.
Ei suinkaan. Vaan melko hyvin turvassa. Kerrohan, montako kertaa virus/troijalainen/spyware on päässyt iskemään koneeseesi tai hakkeri siihen tai sähköpostiisi?
ootko ite tää markus? kö? jos ni tiiät mihi tätä tarvii? eraserii!!!!!!!!!!!!!!!!
kaiken laiset ohjelmat joita kuitenkin kaipaa ja ettii mutta ku sitte tuloo asennus vaihe ni mistä tiiät siinä vaiheessa mitä se laittaa koneesees.
Kun en vikää virtuoosi oo!!!!!
Laitat ohjeita ym. ni pitäähän ne paikkansa ja sillo ei oo välii että kuka niitä lukee ja panaaks niitä tänne jos joku etevämpi sitte tyrmääki ne.
Paranoidiksi tunnustautuvan Markuksen sivuja ei pidä lukea kuin piru raamattua - tietoturva on tärkeä itsellenikin, mutta omaa harkintaa (lue: maalaisjärkeä) kannattaa käyttää. Varauksella suhtautuisin kaikkeen, mitä voit imuroida ilmaiseksi verkosta - esim. hyvästä palomuurista ja virustorjuntaohjelmasta kannattaa maksaa, onhan koneesi sentään useamman tuhannen markan arvoinen. Eli lyhyesti: varo vainoharhaisuuteen sortumista - ja ei kai tämä palsta ole ainoa, josta neuvoja saa. Itse olen saanut parhaat neuvot laitemyyjiltä ja tuttaviltani, jotka ovat perillä näiden tietokoneidemme "sielunelämästä"........!!!