farmarilagunaa olen tässä miettinyt. 1999 vuosimallinen laguna break confort. 9500e 1.6 koneella ja ajettu 115tkm. ilmastointi ja kaikki löytyisi ja vaikutti ihan mukavalta autolta kun kävin vilkasemassa tossa. koeajanut en ole. nyt kaipasinkin renault tietoisilta ihmisilta kommenttia autosta :)
laguna
pasi
192383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
älä ota missään nimessä noin pientä konetta noin isoon autoon. etsi 1.8 tai jopa 2 litranen kone noin isoon autoon.
mulla on ollu kaks laaggunaa, eka oli 1,8 8v ja nykynen on 1,8 16v.
tuosta kasiventiilistä olen sitä mieltä että pahasti ali tehonen, nykynen 16 venanen alkaa olla sopiva tälle korille mikäli ei liikoja odota.
tehot noissa tais olla n.95 ja 123 heppaa.
tuo 1,6 (ilmeisesti 16v) tehojen puolesta jää noitten väliin. mutta sit taas farkku kori on hiukan isompi.
suosittelen tuon 1,8/2,0 16v koneen ettimistä.
itse autohan on aivan loistava :)
toiset pelottelee pikku vioilla mutta ainakaan mulla ei oo ollu kummassakaan yhtään mitään vikaa .
yhteensä noilla oon ajellu semmoset 150tkm
Siinä ei ole potkua kuin 115 mutta voittaa paremman vääntönsä ansiosta käyttömukavuudessa kirkkaasti tuon paperilla hieman tehokkaamman 1,8 16v-koneen kun sitä ei tarvitse kierrättää. Ainakin -98 mallisena pitäisi löytyä tuota 2,0 8v-Lagunaa.
Ite oon ajanu vajaa 4 vuotta ja 130 Tkm 2 litran ja 8 tapin koneella. Hyvin on pelannu. Ainahan sitä suorituskykyä on kaivannu lisää mut hyvin tuolla on pärjänny et ei ihan jaloissa kuitenkaan. 2 kertaa olen itse vaihtanu jakohihnan. Kerran on puola menny ja se meni heti alussa kun kiesin ostin.
Jos valitsemaan pääset niin osta mieluummin 2,0 koneella varustettu malli oli se sitten 8 tai 16 v. Itse olen ajanut 2,0 8v laguunalla nyt 260 tkm eikä mitään murheita ja bensan kulutuskin on kuhtuullista auton kokoon nähden.
Mulla on -94 Laguna HB 2.0 8v koneella. Sopii meikäläisen ajotyylille, kun en ole kovin innokas kepittäjä. Teho riittää normaalikäytössä ihan hyvin. En tykkää huudattaa autoa, vaikka kyllä tämäkin innostuu kun jenkaa alkaa olla se 4000 rpm. Ja kulutus on kokoon nähden yllättävän pieni, n. 7 litraa / 100 km matka-ajossa kesäkelissä. Mukava arkiauto tällä koneella.
En kyllä ostaisi pikkukoneista lagunaa, vaan 1.8 - 2.0 kone se olla pitää isoon autoon. Toki jos on rauhallinen kuski eikä kuljeta isoa perhettä mukana tuolla pikkukoneellakin pärjää. Säästäähän siinä vakuutusmaksuissa, joka on muuten yllättävän kova 2.0 lagussa (Tapiolan perushinta 0 bonuksilla n. 580 e/vuosi). Ja ehkä se on hiukan pieniruokaisempi, vaikka ei tuosta paljoa vähempää voi enää noin iso auto viedä...
Osta minulta Laguna Break -99 2.0-16V koneella (ei ole paljon liikkeellä). Ei tartte jäädä jalkoihin...(140Hv). Varustetaso on confort eli automaatti-ilmastointi, 4xsähkölasit, ja paljon muuta. 8x aluvanteet (16 ja 17"). Ajettu 128000.Hp 13000€
(uutena 1.6 23500€ ja 2.0-16V 32000€)
p 041-5437149
kuvia ym nettiauto.com id 544903
ks. alempaa kommentit siitä mihin hintaan 4kk sitten yksityiseltä tuollainen, toki 20tkm enemmän ajettu olisi lähtenyt....
se taitaa olla Renault konjakki jonka hinta nousee iän mukana, ei auto.
esim nettiautosta, 1.6 8-9,5k€ ja 1.6 ja 1.8 koneisistakin pyydetään 11-12€.
Ja 2.0-16V breakit pyörii siinä 12k€:ssa.
on yksilöitä, ei voi verrata jos toisen saa johonkin hintaan niin kaikki muutkin saa. Hintaan vaikuttaa auton kunto, varusteet, esim jos autossa on 8x17" alut kunnon renkailla niin tietenkin hinta on korkeampi kuin 15" peltivanteisella kuluneilla Barumeilla. Ja auto jossa on juuri edessä jakohihnan vaihto,jarruremontti ja pakoputki puhki tuo heti 800-1000€ lisää hintaa verrattuna sellaissen jossa noita ei heti ole edessä. Ja nythän puhutaan kahdesta eri asiasta, pyynnistä ja todellisesta ostohinnasta (9000:lla olisi saanut...). Ei tuo 13000 ole välttämättä mikään tiukka, se on pyynti josta yleensä voi neuvotella.
kun 4kk sitten olin tekemässä 1999-2001 farkusta kauppoja tuli hinnat käytyä läpi juuri nettiautosta ja muista yksityisten ilmoituslähteistä joissa rekisterinumerot olivat esillä jolloin auton historian sai tarkistettua ja alle 1v autoa pitäneet jobbarit karsittua ennekuin edes soitti ilmoituksen perään.
Jostain syystä silloin kauppaa tehtiin 1999 mallin lagunoilla järjestään alle 10k€ hintaan ja tuosta 9k€ 140hv lagunasta olisi kaupat syntyneet ellen olisi sitten löytänyt vain pari tonnia kalliimpaa 2001 mallista yksilöä.
Kaipa se käytetyn rellun hinta sitten nousee siinä kuin saman merkkisen konjakinkin jos tuollaisten hinta on vuoden 2006 puolella jotain 12-13k€ luokkaa.
ei just tähän hätään ollut vastaavaa farkkua (jotka maksavat max 500-1000€ enemmän) myynnissä mutta tuo auto tulee menemään kaupaksikin varsinkin jos hintapyynnössä on vähintään normaali tinkimisvara eli 500-1500€.
Kyllähän noista voi pyytää vaikka sen 5000€ enemmän eli 13 000€ mutta sitten sama auto löytyykin nettiautosta vielä ensi jouluna.
1999 mallin 2.0 TXE (paras varustetaso ja 140hv kone) ajettu 167tkm ja myyntihinta suoralla käteiskaupalla todennäköisesti 7500-8000€ kuulostaa asialliselta ja noita kyllä löytää farkkuinakin jos rahat eivät polta taskussa niin että kaupat pitää tehdä heti huomenna.
Eli jos joku myy 167000 ajettua HB Lagunaa 8500 niin minun pitäisi myydä 40000km vähemmän ajettu farkku jossa 17" kesän ajetut kesärenkaat aluvanteilla ja 16" tämän talven ajetut nastat aluilla samaan hintaan. Kai nyt 40000km (2-4 vuoden ajot) ja 2000€ lisävarusteetkin sentään edes jonkin arvoisia ovat, ainakin jos ne ruuvaa irti ja myy erikseen.
Mulla samalla koneella oleva, vastaavan ikäinen ja yhtä paljon ajettu Scenic. Ja JOS olisin sitä myymässä niin ajattelin että ehkä siitä 8000 euroa voisi saada.
Myydessä niistä ei valitettavasti saa mitään mutta eipä niistä paljoa haittaakaan ole.
käytetyn perhefarmarin, etenkin rellun ostaja hakee todennäköisesti mahdollisimman hyvää vastinetta rahalleen eli erittäin halpaa mutta hyvin pidettyä ja vähän ajettua käyttöautoa.
Ja omalta kohdalta täytyy valitettavasti sanoa että mikä tahansa merkki siitä että auto on ollut jonkun teinin tuunattavana ja poljettavana lopettaa kiinnostuksen siihen kohtaan.
Esimerkiksi reilusti ylikokoiset autoon nähden järjettömän kalliit vanteet ja renkaat eivät minun kohdallani suinkaan nosta hintaa 2000€ vaan lopettavat kaupankäynnin siihen paikkaan koska auto on todennäköisesti ollut sellaisella pidolla etten sitä halua ja tästä huolimatta hintaakin pyydetään tonnikaupalla vakiokuntoisia enemmän.
Jokainen saa itse miettiä mistä on valmis maksamaan tai ei mutta ei kannata aina olettaa että kalliit varusteet nostavat sitä hintaa jos ne on menty ruuvaamaan väärään autoon.
Moi!
Olin itse ostamassa 4kk sitten juuri tuollaista farkkua (Laguna oli yksi vaihtoehdoista loppusuoralla) ja ainakin pk-seudulla 9000€ hintaan olisi saanut 2. omistajalta 140tkm ajetun 1999 farkku-lagunan tehokkaammalla 140hv 2.0l koneella (siitä on myös 115hv versio) ja paremmilla varusteilla (autom. ilmastoinnit, plyyssit jne), taisi olla TXE tai jotain.
Kun tässä välissä on vuosikin vaihtunut, on 9500€ vähintään 3000€ liian kova pyynti tuollaisesta jollei se ole joku 30tkm ajettu tallissa pidetty mummon sunnuntai-ajokki. Tuolla 9500€ hinnalla saat jo yksityiseltä jonkun 2001 Laguna II mallin joka sekin on 1.6l koneella aivan alitehoinen mutta täysin toinen auto kuitenkin.
...joka pyytää...vaan se joka maksaa....sanotaan.
Mutta onko ihan asiallista alkaa arvostelemaan toisten hintapyyntejä tällä palstalla ihan julkisesti? Monet autoliikkeet pyytää aivan törkeitä, eikä kukaan taida vittuilla niille ihan päin naamaa.
Esimerkiksi tämän firman hintapyyntejä olen aina hekotellut lehdestä: http://www.korsumaenauto.fi/autot.asp?Page=1
Kerran niillä oli yksi kanttimallin Lada jossa oli hp. yli 4000 euroa! Eihän se ole maksanut edes uutena niin paljoa. Tai entäs -87 Omega, 7500 e...?
Niin ja onhan tuossa Rellukin; http://www.korsumaenauto.fi/LTautot.asp?ID=510&CurP=1&Sivu=autot.asp
Tähän vertaamalla 13 donaa 2.0 farkusta ei ole paha pyynti. Huomaa muuten että aika moni kuva on otettu kesällä, joten voi vähän päätellä kuinka kauan ne on olleet myynnissä. Olisiko hinnoilla jotain tekemistä asian kanssa?
...niin miksi ihmeessä sitten ei saisi julkisesti sanoa mielipidettään siitä jos kerran alkuperäinen kysyjä nimenomaan tiedusteli mikä on järkevä hinta jollekin rellu-farmarille?
Varsinkin jos yleisesti käytettävissä olevista lähteistä kuten vaikka nettiauto.comista voi samaan hengenvetoon heittää esimerkkejä enemmän tai vähemmän "vastaavista" autoista joiden perusteella käypäinen hintataso on jotain ihan muuta.
Jostain kumman syystä vain myyjä tuntuu aina olevan sitä mieltä että auto ei missään nimessä ole vastaava jos siitä puuttuu esim. uutena 350€ maksaneet aluvanteet tai 200€ stereot mutta ostaja saa itse muodostaa käsityksen siitä mikä hänen mielestään on oikea hintataso. Faktoja kuten myynnissä olevia autoja kai saa sentään heittää erimerkiksi?