Vanhentunutta filmiä?

alekorista

Tuli viime keväänä ostettua anttilan alefilmiä mitä oli kolmen rullan paketeissa 5,90/pkt. Yhden rullan ehdin kuvata kun huomasin että pakkauksessa oleva päivämäärä on jo kuukauden kuluttua, kaupassa en tajunnut tuota katsoa. Harmitti tuo asia ja nakkasin kaksi käyttämätöntä rullaa roskikseen koska laskin että en mitenkään ehdi kuvata ja lähettää niitä kehitettäväksi ennen tuota päivämäärää. Eli filmit ostin keväällä ja puolen vuoden päästä oli siis jo viimeinen käyttöpäivä.

Nyt olen kuitenkin alkanut miettiä että teinkö oikein kun heitin filmit roskikseen?

Miten tarkka tuo päiväys filmeissä on. Onko se filmi siis täysin käyttökelvoton sen päivän jälkeen vai onko se vain jokin suosituksen tapainen? Haittaako jos menee muutaman kuukauden tuon päivämäärän yli niinkuin mun tapauksessa olisi mennyt jos olisin niitä vielä käyttänyt? Mitä kuville tapahtuu jos käytän vanhentunutta filmiä?

8

5159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KPy

      Jääkaapissa filmi säilyy pitkälti yli päiväysten. Harastelijafilmit säilyvät pääsääntöisesti paljon pitenpään kuin ammatti tavara. Sitä en ymmärrä, että filmit olisi pitänyt heittää pois? Moottoriperällä tai automaattipokkarilla kolmen rullan ottamiseen menee filmin vaihtoineen enintään kuusi minuttia, joten aika oli vaikka muille jakaa.

      Tuollaisilla rullilla kannattaa kuvata sellaisia jokapäiväisiä asioita, jotka on kiva saada albumiin, mutta jotka jää aina ottamatta. Voi kuvata kotia, työtä jne. Niitä on kiva katsella parin kymmenen vuoden päästä - kun kaikki saman ajan digikuvat ovat kadonneet jo ajat sitten.

    • vanha kamerakerholainen

      Voi sinua. Siinä meni taas täysin hyvää priimatavaraa hukkaan.

      Jääkaapissa kannattaa muutenkin säilytellä filmejään jos kuvausvälisi kuukausia ovat.
      Vielä parempi ratkaisu olisi ollut pakastin.
      Siellä filmien säilyvyysaika on harrastelijatasolla käytännössä "lähes rajaton".

      Ja kyllä mielestäni jääkaappikin jatkaa filmin säilyvyyttä niin kauan, että jatkossa sitä anttilan filmiä kannattaa ostaa lisää, Vaikka päiväys olisikin lähellä.

      Kunhan muistat ottaa filmin vähän aikaisemmin sulamaan. Ettei tule kosteuden tiivistymisestä johtuvia ongelmia jos avaat purkin jäisenä.
      Talvella sekään tuskin on edes ongelma ulkona pakkaskelillä. Mutta kostea ja sateinen kesäpäivä, niin ottaisin sulamaan jo ed. päivänä.

      Tosin täälläpäin hyväksi aikanaan todettu pikasulatus toimii, kun panet pakkasesta rullan farkun sivutaskuun omassa avaamattomassa purkissaan ennen kuvaamaan lähtöä. Jos ei kuvauspaikka aivan nurkan takana ole, niin puolen tunnin päästä on sula varmasti.

    • vanha kamerakerholainen

      Tässä vielä netistä löytynyttä ohjetta IFI:n tapaan.

      Filmin oikeaoppinen säilytys (Filmi)

      Kehittämättömän filmin laatu heikkenee ajan myötä itsestään. Lämpö kiihdyttää filmin laadun heikkenemistä, joten filmiä ei tule milloinkaan jättää esim. auringonpaisteeseen. Normaalisti kuvaamatonta filmiä voidaan säilyttää huoneenlämmössä, mutta pidempiaikaista säilytystä varten filmit voi laittaa vaikkapa jääkaappiin tai kylmäkaappiin. Tällöin tulee kuitenkin varmistua ettei filmi joudu tekemisiin kosteuden kanssa. Parhaiten kosteudelta suojassa ovat tehtaalla folioon pakatut filmit.

      Vältä vanhentuneiden filmien käyttöä. Filmipakkaukseen on merkitty "Parasta ennen" päiväys (kuukausi/vuosi). Yleensä selkeästi vanhentunutta filmiä ei kannata käyttää. Asiaan vaikuttavat kuitenkin filmin säilytysolosuhteet. Erityisen lämpimässä säilytetyn filmin laatu voi heiketä ratkaisevasti jo ennen valmistajan ilmoittamaa päivämäärää

      • Wanha starbu

        Filmipurkissa oleva "parasta ennen" -merkintä tarkoittaa nimen omaan kylmäsäilytystä (jääkaappilämpötila)! Pakastimessa filmi säilyy jopa vuosia päivämäärään jälkeenkin.

        Etenkään harrastelijafilmi ei happane niin nopeasti kuin moni kuvittelee. Voit huoletta käyttää jopa kuukausiakin sitten vanhentunutta filkkaa huomaamatta minkäänlaista eroa negatiiveissa.


    • näppäilijä

      Ei päivämäärältään vanhaks menneitä filmejä kannata pois heittää. ite oon kuvannu ajat sitten vanhaks menneisiin filmeihin ja väreissä ei ole ollut mitään vikaa. Tietysti älyttömän vanhoissa filmeissähän tulee värivirheitä mutta voihan niistä teettää kuvat mustavalkoisina niin ei tarvitse värejä harmitella.Vanhoille filmeille voi myös kuvata kaikkea turhaa mitä ei muuten tulisi kuvattua ja kokeilla kaikkia kivoja juttuja. Sit filmistä voi ottaa vain pelkän kehityksen jos niitä kuvia ei välttämättä tarvitse...

      • Wanha pieru

        Viisivuotta sitten parasta ennen päivä mennyt umpeen 120:stä KODAKIN TMAX mustavalkeasta filmistä ja näkyy ainakin toimivan ihan normaalisti. Itse kehitettynä ja wanhalla Zeiss:llä kuvattuna.


    • Vectis S-1

      Yleensä herkkyys vaikuttaa filmin säilymis aikaan.Epäherkempi kestää säilytystä pisempään ja oikein herkkä pilaantuu nopeammin.Aikanaan kuvattu Kodakin 50 asan diafilmille pari vuotta kaapin laatikossa yliaikaa olleelle filmille ihan oikean värisiä kuvia.Nyky filmeistä ei tietoa tällä hetkellä.

    • Anonyymi

      Vanhentunut rullafilmi kannattaa kuvauksen jälkeen ennen kehitystä säilyttää huolellisesti.
      Kävi hiljattain niin että oltiin kuvattu yli kymmenen vuotta vanhalle rullafilmille kuvia ja sitten filmirulla teipattu kiinni kun oli otettu kamerasta pois. Filmirullan teippi oli kuitenkin kuivanut liikaa ja filmirulla räpsähti auki. Kyseinen filmi oli sitten pilalla.

      Eli kannattaa laittaa vaikka varalta kuminauha vanhan rullafilmin ympärille ennen kehitystä. Tai sitten kannattaa hommata sopiva säilytyspurkki 120 koon filmeille.
      Varaudu siihen että vanhan rullafilmin teippi saattaakin olla kuivunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      126
      6234
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5161
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4300
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3642
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3230
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2529
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      97
      2288
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe