Miten saa wordissa sarkaimet asetettua siten että ne jäävät oletusasetuksiksi. En haluaisi joka kerta asettaa sarkaimia kun aloitan uuden asiakirjan. Kiitos etukäteen.
oletussarkaimet
duke
31028
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
silleen ainakin onnistuu. Eli laitat sarkaimet niinkuin haluat ja tallennus muoto on Asiakirjamalli (dot).
onnistua kun otat muotoile sarkaimet, tyhjennät kaikki, laitat oletussarkaimet kohtaan 2,3 cm (mikä on kai asiakirjastandardin mukainen mitta) ja sitten tallennat.
Tuo edellä mainittu asiakirjamallin tekeminen on hyvä ratkaisu varsinkin, jos haluat käyttää erilaisia asiakirjapohjia.
Jos todella haluat muuttaa niitä muotoiluasetuksia, jotka ovat jatkossa kaikkien uusien tyhjien asiakirjojen oletuksena, sinun on muokattava tiedostoa nimeltä normal.dot (joka on myös asiakirjamalli)
Tiedosto voi olla vähän vaikea löytää, varsinkaan tietämättä mikä versio on kyseessä. Sijainti löytynee helpoiten, kun katsoo Wordissä Tiedosto>Asetukset, ja sieltä välilehdeltä Oletuskansiot (tai vastaaava) kohdan Käyttäjän mallit.
Kyseinen tiedosto pitää avata Wordista käsin, ei kaksoisklikkaamalla sitä. (Otsikkorivillä pitää lukea normal.dot - ....)
Muokkauksen jälkeen kyseinen tiedosto pitää tallentaa alkuperäiseen paikkaan, minkä jälkeen asetukset ovat voimassa uusissa asiakirjoissa.
- Mika