Oltaisiin kiinnostuneita eräästä omakotitalosta, joka on rakennettu 60-luvun loppupuolella. Kysymys kuuluukin kuinka paljon tämän ajan taloissa on ollut kosteushaittoja ja minkälaisia kokemuksia pulpettikatoista?
Ns. pulpettikatoista
asiallista tietoa
51244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tarkista huolella yläpohjan ja vesikaton välinen tila. Syyt ovat:
-kattokaltevuus on yleensä pieni
-tuulettuva tila on yleensä matala
-tuuletuksessa voi olla puutteita muutenkin
-tarkista, onko mahdollista lisätä lämmöneristystä tuuletusta heikentämättä
Kurkkaus "vintille" näyttää, onko kaikki kunnossa - eli puurakenteiden tulee näyttää uusilta, vesikaton alapinnan tulee olla kuiva, samoin lämmöneristeiden.
mikäli talossa on huopakatto, niin varsinkin suojasäällä ja kun katolla on lunta, on laudoitus märkä. Vesi kondensoituu kylmää lumista kattoa vasten, eikä katto silti ole huonossa kunnossa, näin ainakin meidän huopakatto toimii, eikä rakenteet silti lahoa. Tuuletus toki katon välissä pitää olla hyvä, että katto pääsee nopeasti kuivumaan talven jäljiltä.Meidän katto on kestänyt jo 30 vuotta, vain huopa on kerran uusittu, muuten lautarakenteetkin ovat terveen näköisiä.
Olen tutustunut useisiin 60-luvulla tehtyihin "pulpetteihin". Voin kokemuksesta kertoa että hyvät pinnat kosketeltaessa ja etupuolelta katsottaessa myös värinä ok.
pulpetti on ihan käypä systeemi kunhan on kunnolla tehty. samat niksit siihen päteekuin muihinkin.
Eli mitä jyrkemmät kaadot sitä parempi ja mitä vähemmän vekkejä,iireja tms. niin sen parempi.
suora yksinkertainen pulpetti on ihan hyvä koska se on helppo tehdä ja työvirheiden mahdollisuus yksinkertaisissa systeemeissä aina pienempi.
katot vaan välikaton,että ilma kiertää ja vuodoista ei ole jälkiä. Katon päältä tarkistat ettei ole reikiä repeämiä kulumia tms. mistä voisi olettaa veden menevän läpi. Jos kaikki näyttää ok. ja se on suoraan 60-luvulta niin ei se huono ole ollut.
Helppo tapa löytää vanhatkin vuodot on katsoa huoneiston sisältä kattoa. Tilapäinenkin vuoto tulee helposti sisälle ja se näkyy laikkuna vaaleassa kattopaneelissa.
Tällainen tuli tutun luona vaikka kyseessä on 60-luvun loiva harjakatto. Katon toisessa sivussa oli läpi menevä tiilipiippu. Piipun juurella huopakate taittuu lappeen kaatosuuntaa vasten ja näillä kohdin on sauma. Tuo sauma vähän irvisti. Se oli helppo paikata pikimassalla. Joten isoista asiasta ei aina ole kysymys.