Asensin ubutu 5.10:n Firestarter-palomuurin ja nyt on ongelmana se etten voi ladata tonnetteja, vaikka laitoin tuosta firestarter:sta oikean portin auki mutta silti se estää sen liikenteen ja painoin kyllä sitä apply policy painiketta ja käynnistin koneenkin uudestaan mutta silti se estää sen liikenteen vaikka oikea portti on auki kaikille ja ohjelma käyttää sitä eikä mitään muuta porttia torrenttien lataamiseen ja lähettämiseen eli miten saan tuon nyt toimimaan kun en haluaisi sulkea aina palomuuria sitä varten että voin ladata jotain??
Firestarter ja torrentit..?
ubus
15662
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
http://btfaq.com/serve/cache/25.html
meinaan ei se yhdellä portilla suju ja protokollan pitää olla TCP
Kyllä se näyttää yhdelläkin portilla menevän. Siis jos on vain yksi torrentti käytössä. Jokainen käynnistetty torrentti tietysti tarvitsee oman porttinsa.
Mutta mihin sitä palomuuria oikeasti tarvitaan? Helpommalla pääsee kun ei moista käytä ollenkaan.
Eipä sitä palomuuria tarvita juuri mihinkään, eikä minullakaan ole kuin vaivaiset sata kertaa päivässä joku yritä päästä jostakin portista sisälle tai no ei välttis sisälle mutta skanneileepa kuitenkin. Ja etenkin taitaa olla joku SQL-mato liikkeellä kun sen tyylisiä yrityksiä on ollut eli portit 1433 ja 1434 myös käyvät kuumana vaikka onkin hiljenemään päin.
Skannailkoot. Ei se sitä tarkoita että palomuurittoman koneeseen mennään kuin telttaan. Debianissa ei asennuksen jälkeen ole palomuuri edes päällä. Eikä sitä ole tarvetta laittaa päälle myöhemminkään työpöytökäytössä. Ja Ubuntu on debianista tehty.
>...joku yritä päästä jostakin portista sisälle...
Mitä siitä on haittaa jos ei sinulla ole mitään palvelua noissa porteissa?
Ne portit joissa tarjoat palveluita pitää olla jokatapauksessa auki palomuurissakin.
Eihän siitä mitään haittaa ole jos minulla ei ole niissä porteissa mitään palveluita auki (ja jos et vielä älynnyt niin portit 1433 ja 1434 ovat Microsoft SQL etähallinta portteja:) mutta jos sinulla on debian eikä ole palomuuri päällä ei edes iptables ole mitään säätöjä tehty niin anna ip osoitteesi niin näytän että koneellesi mennään sisälle kuin telttaan jos osaa.
Taitaa olla parempi että opiskelet hiukan enemmän verkkojen ja käyttöjärjestelmien toimintaa ennen kuin alat täällä uhota.
>...jos et vielä älynnyt niin portit 1433 ja 1434 ovat Microsoft SQL...
Silloin kun vielä käytin MSSQL-Serveriä työkseni niin sille piti olla aina alustaksi joku wintoussi. :)
>...anna ip osoitteesi niin näytän...
No sehän on 192.168.0.2
Antaahan tulla niin katsotaan kuin käy. :)
Ootko ny ihan varma et alustana piti olla wintoosa? Säpäs oot fiksu tyyppi ja ihn hyvä tässä vaiheessa älytä se että microsoft:n tuotteet on yleensäkkin wintoosalle tarkoitettu :) Ja kun ei pokka riitä niin ei, että tuokin on tämän koneen ip (meinaan sisäverkossa) mutta ei ulospäin ole että jos et edes tiedä niitten ip:n eroja niin ole hiljaa nobo :D
>...mutta ei ulospäin ole että jos et edes tiedä niitten ip:n eroja niin ole hiljaa nobo
No jos antaisin sulle rautapalomuurin WAN-osoitteen niin sieltäkö luulet löytäväsi MSSQL-Serverin tai mitään muutakaan softaa joka vastaa 1433 portin kutsuun. :)
En enää yhtään ihmettele miksi tietoturvan kanssa on niin käsittämättömiä ongelmia jos "asiantuntijoiden" tietotaso on tätä luokkaa.
Kerroppa minulle ja muille sitten että miten voin päästä koneellesi jos tiedän vain tuon antamasi sisäverkon ip:n ja kun jos vaikka pingaan tuota ip:tä niin huomaan että kutsuun vastaa yksi minun tietokoneistani eikä sinun. :D Joo sinähän kaiken tiedät kun et edes perus asioita ole viitsinyt opetella :D Olet naurettava ja annanpa siksi neuvon, älä koskaan puhu asioista joista et tiedä yhtään mitään ja äläkä ainakaan ala niistä väittelemään.
Jos olet noin "etevä" ihminen niin englanti varmaan taipuu hyvin. Eli ei muuta kuin tuota lukemaan -> http://rfc.net/rfc1918.html
Siitä kohdasta kolme jos vaikka lukisit sen pariin sataan kertaan! Sen jälkeen voit tulla tänne pätemään jos vielä senkään jälkeen et tajunnut että se antamasi ip 192.168.0.1 ei todellakaan näy ulkomaailman eli se on sinun sisäverkkosi ip ja me muut ei saada siihen yhteyttä eli opettele kakara ne perusteet ja tuu sit päteen. :D
>...miten voin päästä koneellesi jos tiedän vain tuon antamasi sisäverkon ip:n...
No et mitenkään. Se juuri on tarinan opetus ja vastaus sinulle joka uhosit että tulet koneelleni kuin avoimeen telttaan kun vain tiedät koneeni IP-osoitteen.
>Olet naurettava ja annanpa siksi neuvon...
Anna vaikka kaksi mutta voit vain arvailla kuinka niitä arvostan :)
>Siitä kohdasta kolme jos vaikka lukisit sen pariin sataan kertaan!
No luin yhteen kertaan enkä löytänyt ensimmäistäkään asiaa mitä ei voida pitää alkeellisimpana perustietona joka pitää olla selkäytimessä jos meinaa työkseen hoitaa tehtäviä joissa aikani kuluu päivittäin. :)
Lopetan osaltani keskustelun tähän kun et selvästikään ole asiasta niin paljoa perillä että pystyisit siitä väittelemään.
Kiitos kuitenkin keskustelusta ja hyvää vuoden jatkoa.
Siellä luki
---------------------------------
3. Private Address Space
The Internet Assigned Numbers Authority (IANA) has reserved the
following three blocks of the IP address space for private internets:
10.0.0.0 - 10.255.255.255 (10/8 prefix)
172.16.0.0 - 172.31.255.255 (172.16/12 prefix)
192.168.0.0 - 192.168.255.255 (192.168/16 prefix)
----------------------
Mutta koska leikit jotain aikuista niin älä sitten keskustele enää ja lopeta vain ja karkaa sinne irkkiin pätemään niille teini kavereillesi.
Väännetääs rautalangasta ip 192.168.0.2 on sisäverkon eli se ip ei näy ulospäin, tajusitko? Joten tässä vaiheessa todellakin haluaisin sinun oikean ip-osoitteen joka siis näkyy ulospäin, niin voisin näyttää jotain kivaa.
Joo ja tämä näyttää varmasti naurettavalta kaikkien kauppiksen opiskelijoiden mielestä koska tässähän oli ihan perus juttuja jotak datanomit oppi ekan kuukauden aikana siinä koulussa.
Se ip on edelleenkin sisäverkon eli vähän niin ku privaatti eikä näy muille mutta mitäs mä suhun aikaani kulutan koska et tajua edes tuota tai jos tajuat et sitä tunnusta että olit väärässä.
No virheitä sattuu kaikille (eli vain tyhmille:D)