Agility....

Jos täällä on joku joka harrastaa agilitya niin ole kiltti ja vastaa tähän kysymykseen.... Mitä olisi hyvä antaa "palkkioksi" koiralle harjoituksissa?
5295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mä käytän tavallisia namuja, kun tuo tekee melkeimpä mitä vaan kuhan saa herkun. Mutta myös lelut passaa. Kunhan koira oppii yhdistämään, että tempun tehdessään (hyppäs se sitten aitaa tai meni putkeen) se saa palkkion. Leikkihetki oppitunnin päätteeksi, jää hyvä mieli molemmille. Sitten kun koira oppii ja alkaa pitämään agista, ei enää palkkiota tarvita, vaan silloin se yhteinen kiva harrastus. Tässä nyt tämmöinen aloittelijan tiedon jyvä. Nää kokeneemmat osaa varmaan paremmin neuvoa. :)

Äänestä

niin hän se on että riippuu juuri koiran mieltymyksestä.

itse käytän taas enemmän lelua (yleensä vielä palloa) koska koiraan tulee silloin enemmän "virtaa" siis nopeutta.

ja kontakteilla käytän makupaloja.
tietty olen pari kertaa myös opettanut A;lla lelun kanssa eli laitan lelun aivan kontaktialueen loppuun...

omasta mielestäni harjoituksissa kannattaa aina (tulevaisuudessakin) palkita. koska koiran innostus voi loppua myöhemmin jos ei saa mitään palkkiota (koska alunperinhän se innostus lähtee siitä että koira odottaa pääsevänsä loppuun (loppu=palkkio)

aluksi tietenkin annetaan palkkioita enemmän radalla ja sitten vähennetään niin että annetaan vasta myöhemmin vaan lopussa.

(tientenkin aina harjoituksissa kontakteissa palkaan joka kerta)

mutta ei kun vaan harjoittelemaan ja samalla kyllä huomaat kumpi motivoi koiraasi enemmän herkku vai lelu!!! :)

Äänestä
  • No itse olen koiralleni käyttänyt herkkuja tai ihan ¨koiran raksuja, mutta lelukin on hyvä ;)

    Äänestä

Käyttäisin ite kans nameja, mun koiralle parhaita nameja olisi varmaan murennetut frolicit.

Leluissa ja riehumisessa on se vaara, että koira kuumenee liikaa.

Äänestä

olen itse käyttänyt ihan tavallista koiranruokaa,koska koira on yliherkkä muille nameille. lelusta taas kuumeni liikaa eikä kuunnellut enää käskyä.

olen välillä käynyt kouluttamassa aloittelijoita, ja todettu on naksutinkoulutuksen hyödyt mm. kontaktilla jonka jälkeen siis palkitaan nameilla.on tehokasta myös karkailevilla koirilla, kun odottavat naksahdusta niin ei ehdi kiinnostua muusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


=DD kirjoitti:

Jos täällä on joku joka harrastaa agilitya niin ole kiltti ja vastaa tähän kysymykseen.... Mitä olisi hyvä antaa "palkkioksi" koiralle harjoituksissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu