Madhavalle kysymys !

gopala

Madhava, sinulle kysymys : tiedät paljon...
Milloin Srimad Bhagavatam ja Bhagavad Gita on kirjoitettu. Jotkut sanovat että viisituhatta vuotta sitten.Tiedemiesten ja Uskontojen uhrien sivujen mukaan ne eivät edes ole vanhoja.

Ja kuka ja missä on sanonut että Hare Krsna- mantraa tulee laulaa ? Tiedän että Caitanya opetti sitä, mutta onko hän ainoa joka sitä opetti ?

Hare Krsna !

6

688

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mantran

      laulaminen auttaa saavuttamaan Krsnan ja auttaa
      pääsemään korkeammille tietoisuuden tasoille.Jos
      ihminen löytää paremman tekniikan niin ei siinä
      mitään,kyllä hän voi käyttää mitä tahansa tekniik-
      kaa tai mantraa löytääkseen tien jumaluuteen ja
      valaistumiseen.

    • Madhava

      Totta on, että perimätiedon mukaan näiden tekstien alkuperä on ajoitettu noin 5000 vuoden taakse.

      Akateemisten lähteiden mukaan nykyisissä muodoissaan ne eivät näin vanhoja ole, Bhagavata Purana ajoitetaan 1000-luvun alkupuolelle ja Gitan noin ajalle 400 EAA.

      Tätä pohdittaessa tulee muistaa, että näiden kahden teoksen kaltainen Smriti-kirjallisuus vietiin eteenpäin sukupolvelta toiselle puhuttuna perimänä. Näemme tämän myös itsessään Bhagavatassa: Ensin teoksen neljä juurisäettä puhui itse Krishna luojajumala Brahmalle luomuksen alussa, myöhemmin eri tietäjät kertoivat Bhagavatan sanomaa maailmalle, sen jälkeen Vyasa kokosi Veeda-kirjallisuuden ja antoi sen eri haarat oppilailleen opetettavaksi, opetti Bhagavatan pojalleen Sukadevalle kuultuaan sen Naradalta. Sukadeva puolestaan kertoi sen Pariksitille. Nykymuodossaan luemme Bhagavatan kertovan, kuinka Suta Goswami puhuu Sukadevan tarinasta Naimisharanyan tietäjille.

      Teosten sanoma on ikuinen - niin kauan kun on Krishna (Bhagavan) ollut, on ollut Bhagavata (kertomus hänestä) ja Gita (hänen puheensa).

      . . .

      Hare Krishna -mantran laulannan popularisoi Sri Chaitanya Mahaprabhu. Aiheesta mainitaan lukuisissa Puranoissa sekä Kali-santarana-upanishadissa. En ole kuullut Chaitanyaa vanhemmasta maha-mantran varsinaisesta perinteestä.

      • gopala

        eikö Hare Krsna- mantraa laulettu ennen Herra Caitanyan ilmestymistä ?


      • Madhava
        gopala kirjoitti:

        eikö Hare Krsna- mantraa laulettu ennen Herra Caitanyan ilmestymistä ?

        Kyllä varmastikin laulettiin myös ennen Sri Chaitanya Mahaprabhua; kuulihan tämäkin aiheesta omalta gurultaan.

        Tämä ei kuitenkaan tapahtunut lähellekään siinä mittakaavassa, missä Sri Chaitanyan jälkeen.


      • gopala
        Madhava kirjoitti:

        Kyllä varmastikin laulettiin myös ennen Sri Chaitanya Mahaprabhua; kuulihan tämäkin aiheesta omalta gurultaan.

        Tämä ei kuitenkaan tapahtunut lähellekään siinä mittakaavassa, missä Sri Chaitanyan jälkeen.

        kiitos vastauksesta :)


    • vedic

      bhagavad-gita puhuttiin ensimmäisen kerran miljoonia vuosia sitten vivasvanille auringonjumalalle.myöhemmin krisna puhu gitan arjunalle.n.5000 sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      179
      2996
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2576
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2220
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1849
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1783
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1651
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1479
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1161
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1079
    Aihe