Mitä tarkoittaa kun puhelin on älypuhelin, miten se eroaa tavallisesta ei älypuhelimesta? Nokia 6670, ostamisen arvoinen? Hinta on ainakin laskenut roimasti.
Mikä on älypuhelin?
7
811
Vastaukset
- Pöllö
Mielestäni älypuhelin on sellainen puhelin johon pystyy itse laittamaan ohjelmia ja jopa tekemään niitä itse. Eli puhelin on ikäänkuin pieni tietokone.
- sonierkkaaja
Eli älypuhelin on puhelin, jonka ominaisuuksia voit laajentaa. Puhelimessa on (useimmiten, ainakin Suomessa) Symbian OS-käyttöjärjestelmän Series 60-puhelin (Nokian älypuhelimet sekä Siemens SX1),Series 80 (Nokian kommunikaattorit 9300 ja 9500), UIQ-puhelin Sony Ericsson p-sarjalainen, tai Microsoft Mobile Windows (mm. Motorolan älypuhelimet).
Ainakin S60 puhelimiin on erittäin laajasti ohjelmia saatavilla, peleistä moniin laskuohjelmiin ja mp3-soittimiin ja miltei mitävaan siltä väliltä.
Älypuhelin eroaa tavallisesta myös sisältä: älypuhelimessa on tehokkaammat suorittimet jne. Myös näyttö on lähes aina isompi ja parempi.
Lisää-> http://fi.wikipedia.org/wiki/Älypuhelin
http://fi.wikipedia.org/wiki/Symbian- Tietäjä84
GODDAMN "KNOW IT" ALL GUY ...no mitä tapahtuu K700i puhelimessa kun painaa äänenvoimakkuuden säätö nappia alkuvalikossa (ei menussa)???
- sonierkkaaja
Tietäjä84 kirjoitti:
GODDAMN "KNOW IT" ALL GUY ...no mitä tapahtuu K700i puhelimessa kun painaa äänenvoimakkuuden säätö nappia alkuvalikossa (ei menussa)???
Tulee "puhelimen tila" valikko... Päivämäärä, vapaan muistin määrä, malli, oma numero jnejne.. Menikö oikeen?
- Tietäjä84
sonierkkaaja kirjoitti:
Tulee "puhelimen tila" valikko... Päivämäärä, vapaan muistin määrä, malli, oma numero jnejne.. Menikö oikeen?
GODDAMN ...mikä ihmeen kännykkä "JUMALA" siellä kirjottelee?!?!?
- play-boy90
Tietäjä84 kirjoitti:
GODDAMN ...mikä ihmeen kännykkä "JUMALA" siellä kirjottelee?!?!?
On ostamisen arvoinen hintaansa nähden, itsellä ollu puolivuotta ja en moitteita ole löytänyt. Paitsi mono mp3.
- Tietäjä84
play-boy90 kirjoitti:
On ostamisen arvoinen hintaansa nähden, itsellä ollu puolivuotta ja en moitteita ole löytänyt. Paitsi mono mp3.
Niin 3 viikon kokemuksella :D !!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan382915Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan272824- 1202288
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281422Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631326- 111236
Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj121063- 74969
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39912Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13782