haluaisin keittiön välitilaan jonkunlaisen listasysteemin. Selaisen, johon löytyisi koukkuja. Mitään telinepidikkeitä ei tarvita. Netissä oon googlannu, mutta ainoat listamalliset taitaa löytyä vain Ikealta ja Stalalta. Ikean alulista olis toteutukseltaan parempi, mutta väri tökkii. Stalalta löytyisi rosterilista, mutta mitoitus tökkii siinä. Ja lisäksi siihen ei saa koukkuja. Löytyy vaan sellaisia erilaisia kippoja yms.
Tietääkö kukaan, kenellä olis tarjolla vastaavantyyppisiä (rosteripinta)? Saa olla ulkomailtakin, kunhan onnistuu nettitilaus eikä tarvitse maksaa tullia.
Reelinkitankoa en halua. Ajatuksia?
Välitilan tarvikkeista
18
5297
Vastaukset
- Kauppias HKI
http://www.franke.fi/?path=active_kitchen
Lataa tuo video....4-5 megaa- Gigtantta
on niin monta hankintaa edessä, että sekoitin tuotemerkit. Tarkoitin just tota, ettei siihen saa koukkuja. Kiitti kuitenkin vaivannäöstä. Tulisko kauppiaalle muita vaihtoehtoja mieleen?
- Kauppias HKI
Gigtantta kirjoitti:
on niin monta hankintaa edessä, että sekoitin tuotemerkit. Tarkoitin just tota, ettei siihen saa koukkuja. Kiitti kuitenkin vaivannäöstä. Tulisko kauppiaalle muita vaihtoehtoja mieleen?
On mielestäni tyylikkäin (vaikkakin reelinki)
http://www.hahle.com/Tuoteluettelot/lankatuotteet_2005.pdf - Gigtantta
Kauppias HKI kirjoitti:
On mielestäni tyylikkäin (vaikkakin reelinki)
http://www.hahle.com/Tuoteluettelot/lankatuotteet_2005.pdfei noissakaan ollut rst-pintaista... se on sellainen, mistä en anna periksi. Ja kyllä täytyy vielä yrittää metsästää sitä listamallista. Kiitos kuitenkin avustasi.
- Kauppias HKI
ratkaisu:
Välitilaan oven paksuinen esim.korkeapainelaminaattilevy,mihin sitten takaapäin kiinni "koukkumaisia"vetimiä haluttuihin kohtiin....
Muutamille asiakkailleni olen toteuttanut.- Gigtantta
toteutat, kun välitila on 2cm paksuista kiveä?
- Kauppias HKI
Gigtantta kirjoitti:
toteutat, kun välitila on 2cm paksuista kiveä?
Tuotahan en voinnut tietää...
Ja on ilmeisesti paikalleen asennettu? - Gigtantta
Kauppias HKI kirjoitti:
Tuotahan en voinnut tietää...
Ja on ilmeisesti paikalleen asennettu?mutta heti kun keittiö asennetaan, laitetaan tasotkin. Tässä vaiheessa voi vielä ihmetellä vaihtoehtoja, mutta kauaa ei. Olis se kuitenkin kiva laittaa kaikki jutut valmiiksi, ettei tarvitsis jättää sitä välitilan pinnoitusta odottamaan. Ihmettelen kuinka huonosti on tarjontaa näistä, mutta reelinkejä on vaikka minkälaisia =( Ne reelingitkin menee ihan kauhean näköisiksi ajan mittaan, mun niitä koukku vedellään siinä edestakas, eikö vaan?
- Kauppias HKI
Gigtantta kirjoitti:
mutta heti kun keittiö asennetaan, laitetaan tasotkin. Tässä vaiheessa voi vielä ihmetellä vaihtoehtoja, mutta kauaa ei. Olis se kuitenkin kiva laittaa kaikki jutut valmiiksi, ettei tarvitsis jättää sitä välitilan pinnoitusta odottamaan. Ihmettelen kuinka huonosti on tarjontaa näistä, mutta reelinkejä on vaikka minkälaisia =( Ne reelingitkin menee ihan kauhean näköisiksi ajan mittaan, mun niitä koukku vedellään siinä edestakas, eikö vaan?
5mm reikiä taustalevyihisi ja rosterisia vetimiä "koukuiksi"
Joo,kyllä ajan kanssa reelinkien pinnoitteet tuppaavat kulua. - Gigtantta
Kauppias HKI kirjoitti:
5mm reikiä taustalevyihisi ja rosterisia vetimiä "koukuiksi"
Joo,kyllä ajan kanssa reelinkien pinnoitteet tuppaavat kulua.ja jos en löydä sopivaa listaa, täytyy alkaa sitten harkitsemaan. Sen listan idea olisi ollut myös tuoda siihen pintaan sellasta "särmää". Kun pohja on musta, olisi saanut siihen sellaisen katkaisun väliin ja olis ollut kiva silmällekin.
- Domukselta
Meillä kuvailemasi rosterilistat välitilassa kiinnittettynä profiililevyyn.(käsittäkseni pystyy myös kiinnittämään esim:laattaan) Ja koukuilla myös. Hankittiin Domukselta. Asumme Turussa.
- Gigtantta
listat on alumiinisia ja ne taas ei käy. Onko ne teidän listat rst-pintaisia? Ainakaan Domuksen sivuilla ei mainittu kuin alupintaisia.
- ville
Röslen on reelinki, mutta koukkujen kiinnitys on reelinkiin ns tiukka eli ne pysyvät täysin paikallaan. Pysyy tyylikkäänä.
Haittana hinta, Röslen tuotteen maksaa uskomattomia summia.
Etuna kattava lisätuotevalikoima, Rösleä kun ostat kaikki keittiötarvikeet niin johan on tyylikästä. Ja tietysti onhan ne tuotteet ammattitason tavaraa.
Rösleä myyvät keittiötarvikeliikkeet tai vaikka stocka.- Gigtantta
vinkistä. Täytyy koittaa googlailla. Onko se joku itävaltalainen tai saksalainen merkki?
- ville
Gigtantta kirjoitti:
vinkistä. Täytyy koittaa googlailla. Onko se joku itävaltalainen tai saksalainen merkki?
Saksalainen merkki, suunnattu "vakavasti harrastajalle ja ammattilaiselle".
Tämä valitettavasti näkyy hinnassa: kuorimaveitsi 20e euroa, yksinkertaiset pihdit 35e, repeptikirjateline taisi olla vajaa 200e, kauhat 20e. Muistaakseni kaksi koukkua maksoi 15e ja 70cm tanko 40e ...
Mutta toisaalta ovat oikeasti ikuisia, ergonomisia ja kestävät mitä vaan. Ja saatavissa satoja välineitä eli valikoima on kattava :) - Gigtantta
ville kirjoitti:
Saksalainen merkki, suunnattu "vakavasti harrastajalle ja ammattilaiselle".
Tämä valitettavasti näkyy hinnassa: kuorimaveitsi 20e euroa, yksinkertaiset pihdit 35e, repeptikirjateline taisi olla vajaa 200e, kauhat 20e. Muistaakseni kaksi koukkua maksoi 15e ja 70cm tanko 40e ...
Mutta toisaalta ovat oikeasti ikuisia, ergonomisia ja kestävät mitä vaan. Ja saatavissa satoja välineitä eli valikoima on kattava :)noista kuvista netissä sitä kiinnitystä. Ymmärsinkö oikein, että se ei ole pyöreä tanko vaan lituska ja tulee tosiaan seinästä irti vain parikolmemilliä? Näyttivät olevat n. 2,5cm korkeita. Tähän astisista taitaa olla paras vaihtoehto. Täytyy nyt kuitenkin vielä sinne Frankelle soittaa, jos siihen aktiivilistaan saisi koukkuja. Olis se kuitenkin nätimpi mun mielestäni. Joo, eihän mitään tosi hyvännäköistä tahdo saada halvalla. Sen tietää kauppiaatkin.
- ville
Gigtantta kirjoitti:
noista kuvista netissä sitä kiinnitystä. Ymmärsinkö oikein, että se ei ole pyöreä tanko vaan lituska ja tulee tosiaan seinästä irti vain parikolmemilliä? Näyttivät olevat n. 2,5cm korkeita. Tähän astisista taitaa olla paras vaihtoehto. Täytyy nyt kuitenkin vielä sinne Frankelle soittaa, jos siihen aktiivilistaan saisi koukkuja. Olis se kuitenkin nätimpi mun mielestäni. Joo, eihän mitään tosi hyvännäköistä tahdo saada halvalla. Sen tietää kauppiaatkin.
Itsellä käytössä ikean kisko, niin en ulkoa osaa sanoa kuinka paljon tuo rösle tulee ulos seinästä. Sanoisin kuitenkin että n. 2cm eli jonkuverran.
Siinä olet kyllä oikeassa, että ei tuo kovin nätti kisko ole. Ja ei taida saada kovin pitkänä eli senkin oon miinut. - Gigantti
ville kirjoitti:
Itsellä käytössä ikean kisko, niin en ulkoa osaa sanoa kuinka paljon tuo rösle tulee ulos seinästä. Sanoisin kuitenkin että n. 2cm eli jonkuverran.
Siinä olet kyllä oikeassa, että ei tuo kovin nätti kisko ole. Ja ei taida saada kovin pitkänä eli senkin oon miinut.lista onkin kaikista paras toteutukseltaan, mutta kun on alumiininen. Meillä on se nykyisessä talossa. Meni muuten rautasahallakin ihan siististi poikki, kun mitat ei ollut sopivia. Sääli ettei saa muulla materiaalilla. No, niitä Röslen listoja näytti kyllä olevan jos vaikka minkä mittaisina, että eiköhän niistä löydy sopiva jos nyt niihin pitää mennä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803