Onko jollain ollut vastaavaa ja onko syy selvinnyt? Miten asento normalisoitunut?
Olen yrittänyt kiinnittää erityistä huomiota lapsen asentoihin, mutta en tiedä miten ovat vaikuttaneet. Mietin, että mikähän mahtaa olla todennäköisyys sille, että vauvalla olisi rakenteellinen vika, josta pään kallellaan pitäminen johtuu. olen kokeillut pään kääntämistä ja vauva selvästi pistää vastaan, kun yritän "oikoa" päätä suoraan.
Neuvolassa mainitsin asiasta, mutta se asia jäi sikseen... no, ensi kerralla täytyy ottaa uudestaan puheeksi.
Kokemuksia?
Pää kallellaan aina samalle puolelle
7
6909
Vastaukset
- kokemuksia
mutta todennäköisyys rakenteelliselle vialle on todella suuri. Tähän ongelmaan on kiinnitettävä todellakin huomiota, varsinkin jos vauva on lattialla ja päätä on taipumus pitää toiselle puolelle, pään ollessa vielä pehmeä, se muovautuu asrnnon mukaan. Ja niskakin kärsii jos koko ajan pä toiselle puolelle. Virikkeitä sille "huonommallekin" puolelle. Jos ei kotikonstein pää lähde kääntyilemään toiselle puolelle,niinkuin kuitenkin yleensä, kannattaa kääntyä ammattilaisen puoleen.
- eppulainen
tosin ei varma. jorvissa työskentelevä fysioterapeutti sanoi nähneensä lapsia joita on pidetty paljon sitterissä,jolloin pää usein kallistuu samalle puolelle..
annathan vauvasi kölliä lattialla mahdollisimman paljon jolloin hän saa jumpata niskaansa vapaasti.
kokeile soittaa neuvolalääkärille jos ei asia muutu.- varmaan
En usko, että sitterissä pitäminen aiheuttaa pään kallistumista sen enempää kuin missään muuallakaan pitäminen.
- sama
ongelma, luulen että johtu siitä kun sairaalassa sanottiin että pitää pitää lasta vasemmalla vai oliko se oikealla kyljellä jos pualuttelee paljon ja mehän pidettiin...no vaiva kylllä siis se päin toiseenpäin pitäminen sitten meni pikkuhiljaa ohi kun pidimme vauvaa sitten kaikinpäin sängyssä. Meillä vauvalla ilmeni sitten myöhemmin kehtysviivästymää, aikaa pahaakin sellaista, mutta ei toi pään toiseenpäin pitäminen varmaan siihen vaikuttanut tai liittynyt, tai en tiedä...
Ja meillä tosiaan oli pää koko ajan kääntyneenä toiseen suuntaan, sitä ei meinannut saada millään käännettyä... - oletko
kokeillut vauvan kaulaa? Onko sielläpuolen kiristystä,johon vauva aina kääntää päätään.
Meillä oli torticollis ts. kierokaulaisuus tyttärellä,ja siihen aloitettiin fysioterapia,joka ei kylläkään auttanut niin,että olisi oireeton.
Lähinnä vetää jännettä ja kaula- hartiaseudun lihasta suppuun silläpuolen,jonne pää on kallellaan. - Milla.M
itsekin olin vähän huolissani meidän ukkelista kun se pää kenotti koko ajan toiselle puolelle, mutta niin se vaan aika teki tehtävänsä että tuo toispuolisvenkotus jäi pois. Sitä en kyllä muista missä iässä mutta ei taisi olla alle puolen vuoden.
Meillä tehtiin niin, että vauvaa pidettiin sylissä aina niin päin että joutuisi kääntämään päänsä vastakkaiseen suuntaan nähdäkseen, sama lattialla ja sitterissä ollessa, sängyssä kannattaa kokeilla nukuttamista toisella kyljellä jne. mitä tahansa ettei vauva pitäisi päätään "jumittuneeseen" suuntaan.
Kyllähän asiasta kannattaa kysyä myös lääkäriltä ja näin ollen sulkea pois se mahdollisuus ettei kyse ole jostakin rakenteellisesta viasta. juttu ja pää alkoi jo toiselta puolelta olemaan littana. Vaikka koitin kaikilla mahdollisilla keinoilla saada pään myös toiselle puolelle. Saatiin neuvolasta (5kk) lähete fysioterapiaan->neurologille-> sairaalaan ym ym. Tutkimus rumba oli rankaa ja meille selvisi että pojalla on oikean puolen kehitysviivästymä. Nyt pojalla ikää 11kk ja fysioterapia auttanut niin että mitään ei enään edes näy ja kehitys jo ihan ikätasolla.
Kannataa koittaa päästä fysioterapiaan siellä saa ainakin vinkkejä millä saa pään käännettyä taikka lähetteen eteenpäin mikäli siihen on tarvetta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?2012518Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1211276Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1845170Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373803Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1973614Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss563307Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092974Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky162843Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie962299Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy192025