aako radiosta nauhoitetun

laittaa verkkoon jaettavaksi? Ei ainakaan ole kopiosuojattu, ja radioasemakin on noi teosto-maksut maksanut...
4436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

no kun ei sais radiostakaan mitään nauhoittaa saatikka sitten telkkarista. Ja teosto maksun maksaa kaikki jotka sitä tuotetta käyttää, siis radio maksaa jokaisesta soittokerrasta teostomaksun.

Äänestä
  • Jos menee kaverille kylään, ja kattoo siä vaik canal plussaa, nii siitähän pitääs sitte maksaa jotain sille firmalle, jos ko. palvelua ei kotpuoles oo! Ja voi kauhia paik, ostaa ihka aidon (ei kopiosuojatun!) cd audio levyn, ja sitä menee kuuntelemaan autosa jossa on muitakin ihmisiä, nii silloinhan jokaisen pitääs tilittää teostolle 1€ per biisi per henkilö. Tai viel pahempaa, Sony BMG.llle, tosin, eihän kukaa sen virman levyjä osta?

    Äänestä

  • kenny79 kirjoitti:

    Jos menee kaverille kylään, ja kattoo siä vaik canal plussaa, nii siitähän pitääs sitte maksaa jotain sille firmalle, jos ko. palvelua ei kotpuoles oo! Ja voi kauhia paik, ostaa ihka aidon (ei kopiosuojatun!) cd audio levyn, ja sitä menee kuuntelemaan autosa jossa on muitakin ihmisiä, nii silloinhan jokaisen pitääs tilittää teostolle 1€ per biisi per henkilö. Tai viel pahempaa, Sony BMG.llle, tosin, eihän kukaa sen virman levyjä osta?

    ..on armahdettu ettei tarvi autossa kaverien kanssa kuunnellessa teostolle maksaa, paitsi esim taksien, jos ne soittaa musaa asiakkaiden kyydissä ollessa, niin teosto maksut pitää maksaa. Isoveli valvoo...

    Äänestä

  • Radiosta saa taatusti itselleen nauhoittaa, samoin telkkarista, mutta niitä ei saa kyllä jakaa eteen päin vertaisverkoissa. Uusi laki kieltää kopioimisen laittomasta lähteestä, eikä radiossa ole mitään laitonta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


biisin kirjoitti:

laittaa verkkoon jaettavaksi? Ei ainakaan ole kopiosuojattu, ja radioasemakin on noi teosto-maksut maksanut...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu