Voiko

laittaa ohjaavat akselit.
41337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mutta taitais tulla kallis ja monimutkainen tuommoiseen sorapuolikkaaseen, laveteissahan niitä melkein alkaa olla jo jokaisessa

Äänestä

Ei kai korirakenne siihen vaikuta, voiko vai ei. Minkälainen akselistorakenne on mielessä? Yksi tai kaksi kääntyvää, vai kääntyisikö koko teli?

Minkälaiseen ajoon tuo tulisi?

Äänestä

Meillä oli täysperävaunussa kääntyvä taka-akseli. Tosi hyvä ja tarpeellinen maatilojen pihoissa. Nyt vuosikatsastuksessa se todettiinkin laittomaksi ja käskettiin asentaa kiinteäksi. Harmin paikka.

Äänestä
  • Kyseinen akseli oli ilmeisesti ohjautuva? Mikäli tulkitsen asetusta ajoneuvojen käytöstä tiellä oikein, niin tpv:n kaksiakselisen telin takimmainen akseli saa olla pakko-ohjattu, muttei ohjautuva.

    Mitä tuolla yhdistelmällä muuten ajettiin? Rehua?

    Puolikkaissa yksi versio kääntyvästä akselista on paalun(?)kuljetusautoissa käytettävä ohjaava taka-akseli, joka on aivan kärryn takapäässä. Ensimmäisen ja toisen akselin paikat ovat aika normaalit. Tuolla tavalla saadaan parannettua kääntyvyyttä aika mukavasti, tai jos koko teli on niin takana kuin mahdollista, pienennettyä telipainoa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Sorapuolikkaaseen kirjoitti:

laittaa ohjaavat akselit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu