Tiffanyn sormukset!

Sormusta sormeen kaipaava

Hei, kyselen tiffany.com:sta löytämistäni sormuksista että onkohan kenelläkään mitään tietoa hinnoista? Edes jotain ympäripyöreätä että mistä summista liikkeelle lähdetään kivellisissä sormuksissa!? :) Löysin sieltä aivan upean sormuksen, mutta tiedän että hinta on huikea... :D

4

1960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tss

      Itselläni on pari Yhdysvalloista ostettua Tiffanyn hopeakorua ja hinnat hopeakoruissa lähtevät noin sadasta dollarista ylöspäin. Kultaiset, valkokultaiset ja platinaiset Tiffanyn sormukset, varsinkin jos niissä on kiviä ovat yleensä useampia tuhansia dollareita. Suomestahan Tiffanya ei saa, mutta nettisivuilla on varmaankin kansainvälisten liikkeiden osoitteet, musitaakseni ainakin Lontoossa ja Pariisissa on Tiffanyn liikkeet.

      • sfdggfdshgfd

        Jos ostat jotain kallista korua saat sitä mitä haluat kun tilaat sen kultasepältä.
        Ajattele asiaa näin että Tiffanyllä käy rikkaat jenkkilehmät jotka ei tiiä koruista mitään. Hintaa suolataan sen mukaan.


    • kuitenkin

      käydä ihan täällä kotosuomessa katsomassa liikkeistä. Täälläkin on erilaisia sormuksia. Helsingissä eniten liikkeitä tietty. Kun juoksee kymmenessä eriketjun liikkeessä niin jo tietää mitä on markkinoilla. ja sitten voi kokeillä käteen! Kuvassa voi näyttää hyvältä mutta tuntuuko se sitten kädessä omalta?

      itse todellakin juoksin paikkoja ja kokeilin ja lopulta se mitä olin ajatellut ei ollutkaan se mitä halusin. päädyin aivan erityyppiseen. Kuitenkin yksinkertaiseen mutta erityyppiseen kuin alunperin. Tärkeää on, ainakin minulle että sormusistuu hyvin sormeen eikä kokoajan tunnu. Ja sitten että sitä jaksaa katsella useamman vuoden. tosin minusta kyllä voi vaihtaakin sormusta jos siltä tuntuu. eipä se sormus ole niin vakava asia. se on vain sormus.

      Yksi vaihtoehto on ottaa kuva sieltä ja mennä kultasepälle ja sanoa, että tällaista haluan mitä mkasaisi? Tietty kulta seppä ei voi ihan samanlaista tehdä mutta riittää, että laittaa jokun pienen yksityis kohdan eritavalla.. yksi vaihtoehto on ensin laittaa zirkonit timanttien tilalle ja sitten vaihtaa aidot kun on paremmin varaa.

    • todella

      käydä kultasepällä. Mieheni teetti minulle (5 vuotta sitten) jenkkien häälehdessä näkemäni sormuksen. Mitään muutosta ei tarvinnut tehdä, harvat sormukset ovat "mallisuojattu". Jos en nyt aivan väärin muista niin timanttien koko on 0,8 ja niitä on 5 valkokultaan istutettuna. Ehkä vähän pramea meidän suomalaiseen makuun mutta mielestäni silloin ja edelleen kaunis. Niin mutta siis asiaan: tämän sormuksen tettäminen maksoi 1700egee kun lähes samanlainen valmiissa mallistossa hiemen pienemmillä kivillä (puhtausluokka sama) oli 2400egee. Eli kysy kultasepältä se on neuvoni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      171
      6429
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      77
      5322
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3715
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      122
      3355
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      176
      2690
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2325
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2078
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      31
      1651
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1576
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1326
    Aihe