Hei, kyselen tiffany.com:sta löytämistäni sormuksista että onkohan kenelläkään mitään tietoa hinnoista? Edes jotain ympäripyöreätä että mistä summista liikkeelle lähdetään kivellisissä sormuksissa!? :) Löysin sieltä aivan upean sormuksen, mutta tiedän että hinta on huikea... :D
Tiffanyn sormukset!
Sormusta sormeen kaipaava
41978
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itselläni on pari Yhdysvalloista ostettua Tiffanyn hopeakorua ja hinnat hopeakoruissa lähtevät noin sadasta dollarista ylöspäin. Kultaiset, valkokultaiset ja platinaiset Tiffanyn sormukset, varsinkin jos niissä on kiviä ovat yleensä useampia tuhansia dollareita. Suomestahan Tiffanya ei saa, mutta nettisivuilla on varmaankin kansainvälisten liikkeiden osoitteet, musitaakseni ainakin Lontoossa ja Pariisissa on Tiffanyn liikkeet.
Jos ostat jotain kallista korua saat sitä mitä haluat kun tilaat sen kultasepältä.
Ajattele asiaa näin että Tiffanyllä käy rikkaat jenkkilehmät jotka ei tiiä koruista mitään. Hintaa suolataan sen mukaan.
käydä ihan täällä kotosuomessa katsomassa liikkeistä. Täälläkin on erilaisia sormuksia. Helsingissä eniten liikkeitä tietty. Kun juoksee kymmenessä eriketjun liikkeessä niin jo tietää mitä on markkinoilla. ja sitten voi kokeillä käteen! Kuvassa voi näyttää hyvältä mutta tuntuuko se sitten kädessä omalta?
itse todellakin juoksin paikkoja ja kokeilin ja lopulta se mitä olin ajatellut ei ollutkaan se mitä halusin. päädyin aivan erityyppiseen. Kuitenkin yksinkertaiseen mutta erityyppiseen kuin alunperin. Tärkeää on, ainakin minulle että sormusistuu hyvin sormeen eikä kokoajan tunnu. Ja sitten että sitä jaksaa katsella useamman vuoden. tosin minusta kyllä voi vaihtaakin sormusta jos siltä tuntuu. eipä se sormus ole niin vakava asia. se on vain sormus.
Yksi vaihtoehto on ottaa kuva sieltä ja mennä kultasepälle ja sanoa, että tällaista haluan mitä mkasaisi? Tietty kulta seppä ei voi ihan samanlaista tehdä mutta riittää, että laittaa jokun pienen yksityis kohdan eritavalla.. yksi vaihtoehto on ensin laittaa zirkonit timanttien tilalle ja sitten vaihtaa aidot kun on paremmin varaa.
käydä kultasepällä. Mieheni teetti minulle (5 vuotta sitten) jenkkien häälehdessä näkemäni sormuksen. Mitään muutosta ei tarvinnut tehdä, harvat sormukset ovat "mallisuojattu". Jos en nyt aivan väärin muista niin timanttien koko on 0,8 ja niitä on 5 valkokultaan istutettuna. Ehkä vähän pramea meidän suomalaiseen makuun mutta mielestäni silloin ja edelleen kaunis. Niin mutta siis asiaan: tämän sormuksen tettäminen maksoi 1700egee kun lähes samanlainen valmiissa mallistossa hiemen pienemmillä kivillä (puhtausluokka sama) oli 2400egee. Eli kysy kultasepältä se on neuvoni.