Ketä varten pussilakanat oikein nykyään valmistetaan? Äsketäin ostamani pussilakanat ovat sen verran kovia, että taitavat jäädä kaapin pohjalle käyttämättöminä. Ellei jollain jotain niksiä niiden pehmittämiseksi? :)
Vastaukset 9
- tehnyt
Oletko pessyt kuudessakympissä, laittanut huuhteluainetta ja kuivannut kuivurissa.
- ---------
myös mankeli tai silittäminen auttaa,mutta kannattaa ostaa vähän kallimpaa ja parempaa laatua,niin ei mene yöunet :-)
- saman huomannut
--------- kirjoitti:
myös mankeli tai silittäminen auttaa,mutta kannattaa ostaa vähän kallimpaa ja parempaa laatua,niin ei mene yöunet :-)
Ostettiin Ikealta siistin näköiset lakanat, mallikappale tuntui käteen hyvältä, sileältä ja pehmeältä. Kotona avatut pakkaukset sitten paljastivat harvan ja karkean kudoksen. Päivä paistaa tummista lakanoista läpi.
Saman olen huomannut joskus Virosta (Kreenholm) tuomistani lakanoista. Vanhat finlaysonit hakkaavat molemmat mennen tullen, eikä hintaerokaan järkytä.
- kokeillut
Ostimme just pari pakkausta alennuslakanoita, oli kuin PELTIÄ kun pakkaus poistettiin.
Koneeseen ei ensimmäisellä kerralla mahtunut kuin yksi kerrallaan. Sitten pestiin molemmat yhdessä vielä kertaalleen ja lisäksi kuivuri mankelointi. On ne vähän pehmeämmät nyt.
Mutta kuten sanottu, Finlaysonin tiheään kudottu sileä lakanakangas on voittamaton. - Aalto-lakanat
Minä mietin samaa lahjaksi saatujen FINLAYSONIN pussilakanoiden kanssa. Olen pessyt pari kertaa, ja laittanut huuhteluainetta. Mutta ei voi vieläkään käyttää. Nyt pitää kokeilla sitä kuivausrumpua, kun ollaan muutettu taloon jossa pesutupa. Jos ei mikään auta, niin pesen vielä 90 asteessa, kävi miten kävi. Itse olen ostanut vain satiinipussilakanoita, ne ovat pehmeitä.
- eifinlaysoniamunsänkyyn
Juuri eilen ostin Löytötexistä tarjouslakanoita alle kympillä kappale, pehmeitä oli jo avatessa ja 60 asteen pesun jälkeen vielä pehmeämpiä ja ilman mitään huuhteluaineita.....pesuainetta ei sattunut olemaan kuin LV:n teknisille vaatteille tarkoitettua pesunestettä, mutta huuhteluaineita en käytä missään pyykissä
- satin_baumwolle
Alkuaan ompelin pellava-puuvillapellavasta ja muutaman pesukerran jälkeen ja huom mankelotuna, kuin unelmat.
Olen miettinyt puuvilla pussilakanoita . Suomessa,alkujaan todella kuin peltiä , Vaatii kymmeniä pesukertoja. Miehellä apoottinen iho.
Työmatkalla 70 luvulla löytyi saksalaista, hintavaa, mutta laatua .
https://www.urbanara.de/collections/bettwaesche
Edelleen käytössä. - pelti-pakki
Tallinnassa kivipesula eli http://www.varr.ee/?head=2&pageid=25&language=estonian
VARR OÜ
Nelgi põik 20 Viimsi vald
74001 Harjumaa
avatud 8.00-16.00 tööpäevadel
TEL: ( 372)6091609
GSM:( 372)5025237
E-mail: [email protected]
Aikanaan värjäytin pellavat siellä. Kone hakkas värin kankaaseen ja siten jo pehmeni
Kankaissa nykyään tärkkiä, liimaa ja kemikaaleja rutkasti mm . Formaldehydiä ja formaldehydin vapauttajia. Vaate aina esipestävä ennen käyttöä. - Anonyymi
ostin joskus tokmannilta 12 euron lakanat ja just kaupassa tuntui pehmeiltä mut sitten pesunkin jälkeen oli kun hiekkapaperilla ois nukkunut.. en oo silittänyt mutta kai pitää kokeilla kun on niin karkeet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1212553Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401862Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101270- 761050
- 1081042
- 991001
- 48915
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88884- 102878
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34801