Kaadettavassa koivussa oli isohko pahka. Sahasin rungon poikki pari tuumaa pahkan molemmin puolin, eli pahka on kiinni rungossa. Mikä olisi oikea tapa kuivattaa pahka, jotta siitä voisi joskus puuhastella jotakin?
Pahkan kuivaaminen
6
8028
Vastaukset
- keinona
Tapoja ja suosituksia on niin montaa, kuin niiden esittäjääkin.
Kannattanee nyt ensin antaa olla sen pahkan kiinni siinä rungossa, jotta se runko halkeilee sahauspinnaltaan kuivuessaan, eikä pahka.
Kuivatus ilmavassa paikassa, ettei kuivu liian nopeasti. Kananttaa liimata puuliimalla niiden sahauspintojen peitoksi ihan tavallista kirjoitus / kopiopaperia, jolloin halkeilu vähenee hitaamman kuivumisen johdosta.
Noilla menetelmillä kuivuminen tapahtuu hitaasti, mutta vauriot ovat todennäköisesti pienemmät kuin nopealla (saunassa) kuivaamalla.
Yksi tapa on sitten vanha menetelmä, jossa se pahka on sahattu siitä rungosta irti ja upotettu vesiastiaan, jossa on melko rankasti suolattua vettä, eli siis vahvaan suolaveteen.
Tuolla sitten pahkaa liotetaan vaikkapa jokusen viikon siten, että se on koko ajan vedenpinnan alla. painoksi vaikkapa kiviä, että pysyy huooeluksissa.
Tuon suolaamisen jälkeen sitten kuivatus ilmavassa paikassa.
Tuo suolavesiliotus tekee sen, ettei pahka niin helpolla kuivuessaan halkeile.
Kuten tuolla alussa mainitsin, mielipiteitä ja tapoja on vaikka kuinka paljon, mutta nuo menetelmät on niitä, mitä itse olen käyttänyt ja tälläkin hetkellä on viininkäymisastioissa likoamassa jokunen pahka suolavedessä. - suuseppä
Mene käymään tai soita sellaiseen firmaan Helsingissä, kuin Plectra Trading Oy. Ne kaverit ovat pahkatyöstön täysipäiväisiä ammattilaisia ja varmasti osaavat kertoa, kuinka kuuluu menetellä. Täällä saat vain kaikenlaisia huu haa neuvoja, ja homma menee pieleen.
- Pena
Laita puuliimaa tms hengittämätöntä ainetta puun leikkauspinnoille. Tämä estää puun halkeilun. Älä kuori pahkaa, silloin se kuivuu liian nopeasti ja halkeilee. Kuivata hitaasti ulkovarastossa ensimmäinen vuosi. Puu kuivuu noin tuuman vuodessa.
- muovipussiin
Laita se leipäpussiin ja päästele välillä höyryä pois. Älä liikaa ettei halkea. Älä liian vähän ettei mene homeeseen. Pieni home lähtee hiomalla, haljennut on takkatavaraa.
Äläkä soita minnekään työkalujen jälleenmyyjälle. Eivät he tee muuta kuin myyvät työkaluja. - pahkamies
totta tosiaan vitsejäkö kerrote täällä pahka on arvokas sen takia koska siinä syyt menevät vähän eri suntiin joka paikassa niin se ei halkea vaikka kuivaisi uunissa 300 asteessa sen takia se on pahka eikä pölkky mistä niitä esineitä kuten kuksia tehdään
- Holde
Kyllä tuoreesta pahkasta voi tehdä kuksa vaikka heti itse olen tehnyt . Kuksa on pahkan muotoja mukaileva. Eikä mikään muki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380