hirvittää, kun lukee noita juttuja että ollut niiiin kylmää huhtikuussa ym..Saa nyt sitten nähdä :/ Mekin ollaan vaan viikon reissu, ja toiveissa olis päästä rannallekkin kun mukana pieni tyttökin 3v. Matka on jo maksettu, eikä sitä peruakkaan viitsi, joten tuli mitä tuli :)
Kukaan lähdössä Alanyaan 21.04?
Vähän
4674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oltiin viime keväänä Marmariksessa toukokuun eka viikko. Päivisin oli enimmäkseen hyvin lämmintä, pari viimeistä päivää viileni ja satelikin. Yöllä oli viileää, lämmin yöpuku oli tarpeen. Keskimäärin lämpötila oli kuin suomalainen kesä. Oikein sopivaa siis lapsiperheelle.
Hei. Olen ollut huhtikuussa Alanyassa ja viihdyin mainiosti. Ilma oli kesäinen ja aurinkoinen, uin sekä meressä että altaassa. Rannalla oli rauhallista, paikalliset heittelivät virveleitään. Hotellit ja kaupat tekivät viimeisiä remonttejaan.
Ihana tunnelma, kun ei ollut ryysistä, paikalliset iloitsivat kauden alkamisesta.
Iltaisin pitää olla neuletta tai farkkutakkia päälle, silloin tosiaan on viileämpää. Ihan varmasti menen toistekin huhtikuussa! Mutta voihan olla, että säät joskus oikuttelevat enemmän. Puuhaa silti riittää varmasti!
Mukavaa lomanodotusta!
Huhtikuun loppu on mainiota aikaa Alanyassa. Sitä ei kannata verrata Marmarikseen, koska Alanya on idempänä ja lämpimämpi aiemmin keväällä.
Ei liikaa ryysistä, palvelu pelaa. Ei liian kuuma mutta lämmintä riittävästi, ei siis tikahduttavan kuumaa kuten myöhemmin kesällä.
Luontokin vielä vehreää kun aurinko ei ole ehtinyt polttamaan kaikkea kasvillisuutta karrelle.
..alanya on oikein hyvä paikka JO huhtikuussakin. On lämmintä, niinku joku jo kirjottikin "suomen kesän" lämpötilat suunnilleen. Ja Alanyaan kannattaa ennemminkin mennä, kun Marmarikseen... siis niin keväällä :) Itekkin odotan matkaa innolla ;)