rengassydän muuntajaa ei saa

avonaiseksi kun virrat on päällä, eikö?
Mutta mistä tiedän kuinka suuren tyhjäkäyntikuorman kytken?
61261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä sen rengassydänmuuntajankin voi jättää ilman kuormaa, jos kerran "avonaisuudella" tarkoitit tätä?

Tietysti muuntajaa ei fyysisesti pitäis jättää niin avonaiseksi, että jännitteisiin osiin pääsee vahingossa, eli sähköiskun vaara on olemassa.

Äänestä
  • informaatiota. Hain kyllä googlella aiheesta, mutta tosiaan ei löydy sellaista tekstiä, jossa varoitetaan avonaisesta toroidi-muuntajasta.

    Äänestä

  • väärää... kirjoitti:

    informaatiota. Hain kyllä googlella aiheesta, mutta tosiaan ei löydy sellaista tekstiä, jossa varoitetaan avonaisesta toroidi-muuntajasta.

    tuollaista muuntajaa olen kayttanyt missa tarvitan korkea jaksoluku ja eika aiheuta hairioita piireissa. luulisin induktanssin lait pitavat paikkansa. Tavallisen rautasydan muuntajan kun pistaa palasiksi ja kasaa takaiskin E kirjaimeksi tule hyva demagnetisoija saa loputkin varit pois tv ruudusta ja ehka huiskaamalla lapsetkin kuriin jos ei osaa oikein kasitella.

    Äänestä

...jos kyseessä on VIRTAMUUNTAJA joita käytetään esim. energia mittauksissa ei saa jättää toisiokäämin päitä vapaaksi. Jännitetasot saattaa nousta vaarallisiksi! Normaalilla jännitemuuntajalla ei ole väliä.

Äänestä
  • muista itse.
    Ajatuksessa on toroidi ja jos päät on auki syntyy korkeajännite ja läpilyönti.

    Äänestä

  • kun en ... kirjoitti:

    muista itse.
    Ajatuksessa on toroidi ja jos päät on auki syntyy korkeajännite ja läpilyönti.

    synny tyhjäkäynnillä verkkomuuntajassa, olipa se normaali- tai toroidi- eli rengasmuuntaja. Kyllä se muuntosuhde pysyy samana. Erot syntyy kupari- ja rautahäviöistä, kun muuntajaa kuormitetaan. Nuo erot on luokkaa muutama kymmenen prosenttia korkeintaan.

    Virtamittausmuuntaja vaatii kuormitusvastuksen siksi, että mittaustulokset ovat oikeita (rauta- ja kuparihäviöt) ja on kalibroitu tehtaalla määrätylle kuormitusvastukselle.

    Siinäkään ei ilman kuormaa synny mahdottomia jännitteitä, vaan muuntosuhteen laki on voimassa tässäkin. Toki toisiojännite ( = ensiövirta x ensiöimpedanssi x muuntosuhde) mittamuuntajassa vaihtelee suuresti mittausvirran funktiona, mutta mahdottomia eroja kuormitetun ja avoimen muuntajan välillä ei ole...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jättää kirjoitti:

avonaiseksi kun virrat on päällä, eikö?
Mutta mistä tiedän kuinka suuren tyhjäkäyntikuorman kytken?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu