Onko olemassa adaptereita, jolla esim canonin objektiiveja voitaisiin käyttää konica minolta Dynax 5D kamerassa? Onko edes ulkomailta tilattavissa?
objektiivi
asiaa
2410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minoltan runko on paksumpi ja silloin pitäisi olla sovitelinssi, että pystyisi tarkentamaan ääretömään.
Muutamia runkopaksuuksia.
Canon FD 42,00
Canon EOS 44,00
Minolta MD 43,50
Minolta AF 44,50
Vanhat kierrekiinnitteiset (Pentax/Praktica M 42 ja T2-sovitteelliset) objektiivit on sovitettavissa, jos sovitteen jostain löytää tai teettää.
Kokkeile Tannerhuollot.
http://www.tannerhuollot.fi/
Toinen seikka on himmentimen ohjausvivusto tai sähköinen ohjaus. Cannonin EF-objektiiveissa ei aukkoa edes voi säädellä muuten kuin sisäkautta sähköisesti. Teoreettisesti aateltuna jotakin hyvää makroa , esimerkiksi jenkallinen Pentax tai Yashica/fujica, saattaisi käyttää liikkumattomaan aiheeseen kun aukkoa voi säädellä ulkokautta. Tinkien äärettömään tarkentumisesta. Sovitetta saa valmiina kohtuuhintaan. Vaan jos semmosta ei satu ennestään nurkissa pyörimään niin unohda koko juttu.
Tuolla perusasiat sovittelemisesta:
http://www.teknofokus.fi/Foto/renkaat/rengasfoto.htm