Koira tippui

Lattialle

Koirani (Bison Havanna, 9 viikkoa.) putosi n. 50cm korkeudelta luultavasti pää edellä (parketti)lattialle. Oli hetken hiljaa, ja alkoi taas touhuamaan. Oliko onnea matkassa, vai oliko pudotus vaarallinen esim. käytökselle tai aisteille?

8

12531

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hatam

      vähän niin kuin pieni ihminenkin. Se menee mukkelis makkelis useita kertoja päivässä, eikä ole niistä moksiskaan.
      Jos kaikki muuten vaikuttaa olevan kunnossa, ei syytä huoleen. Kyllä noita sattuu. Tavallinen sohvahan on jo puoli metriä korkea. Kuinkanhan monta kertaa meillä koira sieltä pentuna putosi?

    • nelli.a

      mitään pahempaa ei päässyt käymään. Ehkä kannattaa kuitenkin vähän seurailla sitä tämä päivä. Olen jostakin lukenut ettei koiraa saisi nostaa mihinkään korkealle (sängyt, sohvat ym) pentuaikana ennekuin se sinne itse hyppää. Ihan sen vuoksi ettei pentu putoa, sinne minne se ei itse pääse niin se ei osaa sieltä myöskään tulla pois ja näin se voi satuttaa itsensä.

      Mutta enhän voi sanoa miten teillä sattui kyseinen juttu, voihan sitä muutenkin sattua. Eli älä mieti että nyt mitenkään tuomitsin sinua.. koiran pennuille sattuu ja tapahtuu ilman että siihen sen enempää voisi vaikuttaa. Seuraile pentua=)

    • Toisesta...

      Koirahan tuntee olonsa uhatuksi, kun sitä katsoo silmiin, eikö? Mutta vaikuttaako koiraan semmoinen, että jos sen laittaa selälleen maahan?

      • nelli.a

        kyllähän omaa koiraa silmiin voi katsoa. Meillä ainakin napitetaan tuon tuostakin..
        Eikös se oo vaan hyvä että kontakti löytyy=)


      • ei varmaankaan

        Kyllä omaa koiraa(tuttua koiraa) voi silmiin katsoa, ja koirahan hakee katse kontaktia jatkuvasti, kun sen kanssa puuhailee. Meillä ainakin, kaikki kolme koiraa, tulevat eteen ja katsovat silmiin, kun haluavat jotakin, tai kun puhun niille. Lenkilläkin kääntyvät välillä ja katsovat silmiin, että jatketaanko matkaa , vai käännytäänkö johonkin muuhun suuntaan. Vierasta koiraa ei kannata kovin silmiin tuijotella, sillä silloin viestittää koiralle uhkausta, ja koira saattaa ruveta puolustautumaan(murisemaan) tai luikkii pois paikalta, se riippuu koiran luonteesta miten suhtautuu. Kyllä koiran voi selälleen laittaa, siihen miten koira sen kokee, vaikuttaa se edeltävä tilanne. Jos koiraa on kielletty tekemästä jotain, ja se sitten käännetään selälleen maahan, kokee se sen alistamiseksi ja ojennuksen annoksi. Mutta koira myös itse miellellään kääntyy selälleen ja odottaa vatsan rapsutuksia, ja on tyytyväinen rapsuttelusta.


      • hatam

        on omaan koiraan välttämätön monessa opettamisvaiheessa.
        Selätys ei mielestäni kuulu opettamiseen alkuunkaan.


    • justiinamuori

      Kyllä tuo meidänkin poika pentuna tippui muutamankin kerran sängystä, ei ole seuraamuksia näkynyt..

      Laatikossa (vanha vauvalaatikko) nukkui sängyn vieressä, mutta sitten sillä tuli keskellä yötä kai ikävä tai mikä lie, ja nousi vikisemään seisomaan sänkyä vasten että ota viereen. No, ei voinut kuin heltyä..:)

      Aikansa kelliskeltyään nukahti kainaloon, oli siirtynyt sitten milloin ehkä jalkopäähän, milloin mihinkin ja kohta kuului kops..

      Mutta ei kun vähän se varttisekunnin verran katsoi pöllämystyneenä, että mitäs tuossa mahtoi tapahtua, ja pantiin takaisin laatikkoon.

      .. Sama tilanne saattoi toistua,.. ei nyt aina ja joka yö pudonnut. Laitoimme kyllä jos mitä pehmusteitakin sängyn ympärille putoamisen varalle.

      Ei sitä vaihetta kauan kestänyt..terve ja ihana koira.

    • Anonyymi

      Meidän koira kerran hyppäsi ja laskeutui sitten kyljelleen ei sille mitään käynyt mutta vähän ulahti

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      116
      2406
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      38
      1491
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      642
      1014
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      888
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe