Joutuuko digitv:tä?

Sitten kun analogiset lähetykset loppuvat, niin joutuuko tv:stä aina pistämään AV-kanavan jotta näkee digilähetyksiä boxin kautta?

Mitäs tv:n 1.2.3... jne. kanavilla sitten tekee?
7723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

olet aivan oikeessa, jollei tv:si automaattisesti sitä vaihda. Ja niillä 123456789 näppäimillä ei tee mitään joten vot vaikka sijoittaa ne anukseesi, jos tahdot.

Äänestä
  • >niillä 123456789 näppäimillä ei tee mitään

    eli perinteinen teksti-tv toimii niilläkin. nolla olisi lisäksi suotava olla. siitä super-tekstitv:stä ei taida koskaan tulla mitään.. että ei kannata ainakaan aivan vielä kaukoa anaaliinsa laittaa kun sen joutuu kuitenkin kaivamaan sieltä vielä pois.

    Äänestä

  • Päivän piriste kommentti tää. Sainpahan nauraa tänäkin tylsänä sunnuntaina :)

    Äänestä

  • veikeetä kirjoitti:

    Päivän piriste kommentti tää. Sainpahan nauraa tänäkin tylsänä sunnuntaina :)

    nii piti vielä mainita että kiviäkin varmasti kiinnostaa jos et voi hiplailla niitä numero näppäimiä tulevaisuudessa. hohhoijaa... ihmisten murheet ne on ihmeellisiä sitten... :)

    Äänestä

ehhehehhehehehehheeeeeeeeeeeeeeeeeee. Kauppiailla on euronkuvat silmissä.

Äänestä

Yleensä TV menee automaattisesti AV kanavalle, kun boksin panee päälle. Niillä TV:n kanavilla ei juuri tee mitään. Ainoa poikkeus on, jos boksissa, videoissa tms. on modulaattori. Esim. jos on videot ja TV:ssä on vain yksi scart voi systeemiin lisätä kakkosboksin, jota katsoo modulaattorin avulla silloin, kun ykkösboksi on varattu tallennukselle.

Vastoin yleisiä harhaluuloja digilähetyksille ei tapahdu mitään merkittävää 1.9.2007. Ne jatkuvat niinkuin tähänkin asti. Vain analogilähetykset lakkaavat.

Äänestä

mutta niin siinä joka tapauksessa käy, että tavallinen-tv muuttuu monitoriksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Kyttääjä- kirjoitti:

Sitten kun analogiset lähetykset loppuvat, niin joutuuko tv:stä aina pistämään AV-kanavan jotta näkee digilähetyksiä boxin kautta?

Mitäs tv:n 1.2.3... jne. kanavilla sitten tekee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu