Aion vaihtaa Normannin F-Secureen. Kuinka se kannattaisi tehdä, ettei tule ongelmia asennuksen ja tietoturvan kanssa. F-Securen asentamiseen tarvitsen nettiyhteyttä.
Viruksentorjuntaohjelman vaihto
Jman
93404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tarvitsetko tosiaan F-Securen asennukseen nettiyhteyden ? Eikö asennustiedostoa voi ladata koneelle ja asentaa ilman yhteyttä ? Aika mahdoton tehdä turvallisesti muuten..
Normanin poisto:
Vikasietotilassa poistat lisää/poista sovelluksia kautta, käynnistät koneen uudestaan. Poistat C:ltä kansiot Norman ja Norman AV. Se o siin.
Laita XP:n oma palomuuri päälle,poista ohjauspaneelin lisää tai poista sovelluksella se Norman ohjelma sammuta/käynnistä koneesi sitten vain asennat f-securen.
Tuossa on kyllä melkoinen riski saada koneelle viruksia kun on ilman virustorjuntaa. Konehan voi saastua muutamassa minuutissa ilman virustorjuntaa, riippumatta siitä missä sivulla olet. Ehkä turvallisinta olisi käydä hakemassa F-Secure R-Kioskilta.
Eikä ole mitään riskiä!
Kunhan et availe sähköpostin liitteitä etkä surffaile muilla sivustoilla,
imuroit pelkästään virustentorjunta/palomuri ohjelman ja haet siihen päivitykset.
XP:n palomuuri suojaa konetta ettei tunkeilijat pääse koneelle ja f-securen asennuksen aikana.
Saat ladattua elisan tietoturvapalvelu f-securen uusimman 6-vertsion täältä:
http://www.elisa.fi/index.cfm?t=1&o=125.00&did=2394
>Ehkä turvallisinta olisi käydä hakemassa F-Secure R-Kioskilta.<
-Päivittämätön virustentorjunta ohjelma ei suojaa konetta se suojaa koneesi vasta sitten kun olet hakenut netistä siihen päivitykset.
Ihan kuin vaan mutta kyllä täältäkin on saanut lukea noita koneiden saastumisia kun on asennettu windows uusiksi ja käyty vaan hakemassa päivityksia Microsoftilta, no ehkä vähän eri asia..
Katselin tuolta F-Securen sivuilta niin kyllähän tuo näyttää siltä että nettiyhteyttä ei tarvitse asennuksessa muuhun kuin päivitykseen, sieltä ladataan asennustiedosto ensin koneelle.
Asennuksen aikana tarvitaan nettiyhteys, että saadaan aktivoitua lisenssinumero, muuten ei pysty asennusta jatkamaan.
Näin on ollut ainakin minulla.
No nyt kun mietin noinhan se on Normaninkin kanssa, syötetään lisenssi ja ohjelma käy netistä hakemassa sitä vastaan viruskantapäivitykset ja aktivoi käytön. Ikinä ei ole ollut F-Securea mutta hyvä tutustua tässä ajankuluksi senkin asennuksiin ja ominaisuuksiin.. kiitos valaisusta minunkin puolesta..
Aloittelin asentamisen ja ohjelma ensin ladataan omalle levylle. Tässä tapauksessa on kyseessä Client-versio ja minulla on koodi jo valmiina.
Tällöin ei koodin hakemisen vuoksi tarvita nettiyhteyttä.
Annat nykyisen virustorjuntaohjelman olla päällä,lataat uuden ohjelman mutta et asenna sitä vielä. Kun uusi ohjelma latautunut,otat koneen pois "seinästä" poistat vanhan virusturvan ja sen jälkeen asennat uuden,kone "seinään" Ja haet(Ohjelma hakee itse uusimmat päivitykset). Näin toimin itse kun hain kasper sky.n virusturvan eikä itselläni ainakaan ongelmia ilmennyt.