Totuus jammusta...

Harkitsen 700 srx:n ostoa.Kuulemma kelkoista lujin kone,paskin alusta ja paras viimeistely työn laadussa, onx näin?Taito ei riitä ja pää ei anna periksi patikossa paukuttamiseen joten se alusta ei ole niin tärkeä kuhan ei tartte myötäänsä olla rassaamassa.Kaverit joilla on kys kelkasta kokemusta kehuvat...joilla ei ole nii haukkuvat...mitenköhän mahtaa olla?Jos muutamalla sanalla kerrotte kokemuksia kelkasta....tänx!
41326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuo SRX on se kolmiputkinen 148hp vakiona, mutta varmaan on aika luja peli sekin. Aika ikiliikkujia on nuo kolmimukiset jammut. Omalla 700:lla ajettu vasta 9000km, eli ei vielä juuri mitään. Tuossa parilla kaverilla on vähän enemmän ajettuja, eli toisella 18000km ja toisella 25000km. Ei ole vielä kummankaan koneelle tehty mitään. Etupukki on se vähän heikko kohta, mutta sehän kannattaa vahvistaa ja kun sen tekee oikein ja oikealla materiaalilla, niin kestää. Vielä kun etupukkiin laittaa jäykemmän jousen, niin se parantaa kestävyyttä edelleen. Viimeistely Yamahoissa on todella hienoa.

Äänestä
  • se oma merkki on paras ja muut on p...koja,,,puolueettomia mielipiteitä on todella vaikea saada, ja jokainen arvostaa eri ominaisuuksia aina erilailla.
    suodata nyt sitten saamasi tieto siitä välistä...

    Äänestä

Kannatan Yamahaa, vaikka itellä ei oo mutta telaston voi vahvistaa ja alustan sätää, niin hyvä on!!! ja tavallisessa retkiajossa se on todella hyvä sellaisenaankin!! Komea tehokas kelkka!!!

Äänestä

Mulla oli 5 talvea 97sx 700 jonka myin pois viime kesänä pelkästään sen takia että kyllästyin etelän paskoihin jatkuvasti supistuviin reitteihin.
Mutta kelkasta:
riittävästi tehoa, kestävä kone, alustasta saa hyvän ku sijottaa esim. Öhlinssin iskareihin 1500 - 2000€. Etu pukki pitää tosiaan vahvistaa että kestäisi.
Joka talviseksi ongelmaksi muodostui huono kylmäkäynnistys ja pitkittäistukivarsien kiinnitysholkin niittaus runkoon. Ko. kelkka oli vielä rauta suksilla joihin ilmestyi aina ajoittain hiushalkeamia.
Muita ongelmia ei ilmaantunut koko aikana eikä kelkka ikinä jättäny reitille. Bensaa kuluu n.25-27 litraa satasella mikä on aika yleinen kulutus kyseisen kokoluokan kelkoille. Huippunopeus hyvällä kelillä jäällä 170km/h, metsässä riittävä.

Mutta mitä muuten kelkkoihin tulee niin mielestäni kolme asiaa mitkä pitää olla kunnossa jotta harrastuksesta ja ajosta nauttii:
1.ALUSTA
2.ALUSTA
3.Ajovarusteet

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tinkka kirjoitti:

Harkitsen 700 srx:n ostoa.Kuulemma kelkoista lujin kone,paskin alusta ja paras viimeistely työn laadussa, onx näin?Taito ei riitä ja pää ei anna periksi patikossa paukuttamiseen joten se alusta ei ole niin tärkeä kuhan ei tartte myötäänsä olla rassaamassa.Kaverit joilla on kys kelkasta kokemusta kehuvat...joilla ei ole nii haukkuvat...mitenköhän mahtaa olla?Jos muutamalla sanalla kerrotte kokemuksia kelkasta....tänx!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu