Latasin tuon

elikkäs --->damnsmalllinux, latasin sen kun se on aika pieni tiedosto ja mulla on hidas internet liittymä.
Pääsin jo sitä vähän käyttään, mutta miten sillä pääsee nettiin.
tuleeko siihen johonkin se oma ip-osoite ja mihin se tulee? vai mitä sille pitää tehdä, että pääsee nettiin?
latailen sitten jonkin isomman linuxversion kun ensin tällä pikkuversiolla vähän kokeilen.
onko siinä mitään virustorjuntaa tai palomuuria, että voiko tosta noin vaan sitten lähtee surffaileen, kun ja jos pääsen sillä nettiin?
4506
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

windowsiin kun et kerran tuon enempää ymmärrä ja kaipaat virustorjuntaa.. DSL ei ole tarkoitettu tavalliselle käyttäjälle.

Äänestä
  • ...virustorjuntaa sen kummemmin, jos ilman toimii.
    ja kait voi tavallinen tallaajakin oppia.
    niin noissa keskusteluissa usein sanotaan.
    Joten on ihen viel luovuta.

    Äänestä

Millainen nettiyhteys ? Jos koneesi on kytketty ADSL modeemiin / kaapelimodeemiin verkkojohdolla ja koneessasi on joku suht yleinen verkkokortti niin ei pitäisi olla ongelma. Valikosta löytyy netcard gonfig tai vastaava verkon asetuksia varten (en muista tarkasti koska käytin tuota viimeksi joskus alkusyksystä), oikea asetus lienee DHCP:n käyttö eli haetaan osoite automaattisesti (riippuu nettiliittymästäsi ja mahdollisesta modeemin NAT systeemistä). Verkkokortin löytymisen voit tarkistaa esim. komentokehoitteessa käskyllä ifconfig jonka pitäisi listata eth0 verkkokorttina sen osoite jos kortilla on joku osoite asetettuna, muistelen että DSL käyttäisi oletuksena DHCP hakua. Jos nettiyhteytesi on USB:n kautta menee homma hankalammaksi (USB liitäntää ei pitäisi käyttää verkkojen kanssa edes Windowsissa, turhia ongelmia).

Eli noin periaatteessa laitat sinne samat asetukset osoitteen osalta kuin Windowsissakin. DSL ei mene rikki kokeilemisesta ;)

Äänestä
  • ...otsikon Hämärää muistelua kirjoittajalle asiallisesta ja hyvästä vastauksesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


live-cd:n kirjoitti:

elikkäs --->damnsmalllinux, latasin sen kun se on aika pieni tiedosto ja mulla on hidas internet liittymä.
Pääsin jo sitä vähän käyttään, mutta miten sillä pääsee nettiin.
tuleeko siihen johonkin se oma ip-osoite ja mihin se tulee? vai mitä sille pitää tehdä, että pääsee nettiin?
latailen sitten jonkin isomman linuxversion kun ensin tällä pikkuversiolla vähän kokeilen.
onko siinä mitään virustorjuntaa tai palomuuria, että voiko tosta noin vaan sitten lähtee surffaileen, kun ja jos pääsen sillä nettiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu