Olen suunnitteilla ostaa Ford Mondeo merkkistä reissupeliä. Ainut mikä hiukan hirvittää että katsomallani autolla on ajeltu jo pitkän matkaa, lähemmäksi 350tkm. Moottori on diesel peli. Mitenkähän lähellä tuo alkaa olla moottorin vaihtoa? Paljonko tommoset diesel-mondeo-vehkeet kulkee ennenkun on mennyttä kalua?
Kilometrit
Foordi
51307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla on 97 diesel jolla on ajettu 470 000 km
Ei mitäään murheita ole ainakaan vielä ollut.
Koneelle ei ole tehty mitään vielä.
Edellinen Mondeoni oli 1998 vuosimalli ja 1,8 l:n D-koneella varustettu. Myin sen kun siinä oli mittarissa n. 480 tkm. Auto palveli täysin vailla vikoja nuo kilometrit, ainoastaan kulutusosia jouduttiin vaihtamaan. Kuuleman mukaan ko. tekniikka kestää n. 700-800 tkm ennen kuin se vaatii suurempia remontteja.
Nykyinen autoni on 2001 mallin 2,0 l:n koneella varustettu Mondeo, jolla nyt on ajettu n. 350 tkm. Tässä Mondeossa on jouduttu vaihtamaan kulutusosien lisäksi jakopään ketjun kiristin. Lisäksi käsijarrua on jouduttu pariin otteeseen korjaamaan juniutumisen vuoksi. Takuuseen laitettiin myös tuo kuuluisa ovien kittisaumojen valmistusvirhe. Olen omistanut n. 30 autoa ja ongelmattomin auto näistä kaikista on ollut juuri tuo mainitsemani vuosina 1997-2000 valmistettu D-Mondeo.
siis olet omistanut 30 autoa... oletetaan, että olet noin 60-vuotias (taitaa olla yläkanttiin). Ajovuosia on siis maksimissaan 42. Tarkoittaa, että olet ajanut keskimäärin vähän yli vuoden jokaisella autolla. Vähän alkaa ihmetyttää.....?
No mikäs ihme tuo on, jos autoja on ollut 30. Oletetaan vaikka että kirjoittajan ikä on realistisempi 35.
Itsellänikin on ollut parhaimmillaan vuodessa 13 eri autoa, enkä ole edes joppari. Ajoneuvohallinto alkoi jo hätäilemään, ja luuli että pidän autokauppaa, kun noin usein autoa vaihdan. Meinasi lähettää ylimääräisen laskun.
Olen hieman yli viiskymppinen. Nuorempana tuli vaihdettua auto pari kertaa vuodessa. Viimeiset 15 vuotta vaihtoväli on ollut n. 1-3 vuotta. Kyllä tuollainen 30 autoa siitä hyvinkin kertyy. Yhtäkään uutta autoa en vielä ole omistanut ja näitä toisten hylkäämiä autoja käyttäessä erottuu hyvin jyvät akanoista. Merkkejä on ollut laidasta laitaan, mutta japanilaiset on jääneet vähemmälle (1 kpl). Ylivoimaisesti huonoin merkki on ollut Citroen, joita omistin kaksi kpl. Käyttöautona paras on ollut tuo aiemmin mainitsemani Mondeo. Viimeiset 25 vuotta on mittariin kertynyt n. 50-60 tkm/v, jolloin auton luotettavuudesta on tullut hyvin tärkeä kriteeri auton valinnassa. Sanovat, että Fordin omistajat pääsevät kuoltuaan taivaaseen, koska ovat maan päällä joutuneet niin paljon kärsimään. Minä Fordin omistajana taidan joutua alimpaan helvettiin.