Ikäihmiset saavat odottaa

Nuoret loikkivat tien yli

Huomaa miten yhteiskunnan eriarvoistuminen ja voittajien suosiminen leviää joka alalla.

Suojateiden jalankulkuvaloihin on tullut sellainen juttu, että vihreä alkaa vilkkua ennen punaiseksi vaihtumistaan.

Vilkkuva vihreä tarkoittaa: Nuoret, terveet ja nopsajalkaiset saavat vielä loikkia tien yli. Vanhuksien, sairaiden, vammaisten ja kauppakassia raahaavien yh-iätien on jäätävä odottamaan seuraavaa vihreää.

Tästä ei ole enää montaa askelta takavuosien Etelä-Afrikan ja USA:n esimerkin mukaisiin rotuerottelubusseihin. Eliitillä, nuorilla, kauniilla, terveillä ja hyvätuloisilla on näköjään oltava kaikki asiat paremmin!

2

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin ymmärtänyt

      Luulin, että kysmyksessä on parannus jalankulkijavaloihin. Vilkku vastaa autoilijoiden keltaista.
      Ensin palaa tasaisesti vihreä ja kun aika alkaa loppua, se rupeaa vilkkumaan.
      Ei silloin tosiaan enää kannata lähteä, jos ei ole nopea. Ennen aikaan valot vaihtuivat varoittamatta punaisiksi, kun jalankulkija tallusteli puolessa välissä katua. Siinä sai vilkkautta kinttuihinsa huonojalkaisempikin.

      • Espanjassa on vastaavan vilkun kohdalla isompien katujen ylityksiin tullut sekunttinäyttö, joka lähtee 20 sekunnista ja näyttää montako sekuntia on punaisiin. Autojen vihreillä lähdetään liikkeelle, vaikka viereisellä kaistalla olisikin joku. Siinä ei auta kuin mennä kaistaviivalle jos on arvioinut väärin. Lisäksi sama juttu kuin Helsingissä - punainen on "vanha vihreä" - kannattaa varoa vaikka jalankulkijalle palaa vihreä.

        Tilanne on ihan toinen syrjäkylissä ja kapeilla kaduilla. Siellä varotaan kaikkea elävää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      137
      11225
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10361
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8050
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6588
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5739
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      83
      5199
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      157
      4478
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4276
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4132
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      136
      3666
    Aihe