Löytyykö kepussa munaa?

Jaba_43

Jos keskusta käy tosissaan vaalikampanjaa, niin eikö jo olisi aika Vanhasen tuoda esiin edes yksi asia, missä hän on edes vähän eri linjoilla kuin Halonen?

Vai eikö kepulla ole munaa riskeerata punamultaa?

Keskustan porvareiden kannattaa muistaa, että vasemmistoa kannattaa vain alle 40% suomalaisista.

Loput 60% eivät kannata, vaikka keskusta puolueena liimautuukin vasemmiston kylkeen kaikessa mahdollisessa.

Pressan vaalissa Niinistö on ainoa vaihtoehto Halonen&Vanhanen punamultakoalitiolle ja 2007 eduskuntavaalissa kokoomuksen ehdokkaat ovat ainoita vaihtoehtoja SDP/keskusta -punamultakoalition ehdokkaille.

Keskustalaisten isänmaallisten suomalaisten olisi jo aika miettiä tukevatko he kansan enemmistöä, vai vähemmistössä olevaa vasemmistoa.

16

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi Lysti

      Ekalla kierroksella, kunhan toisella kierroksella kaikki ei vasemmistolaiset keskittäisivät äänensä ei vasemmistolaiselle ehdokkaalle.

    • ...karsintakierros ja...

      ...toisella kierroksella katsotaan mihin porvarilliset voimat riittävät"

      Tämä Sauli Niinistön kuuden vuoden takainen viisas neuvo pätee nytkin.

      Juuri kokoomuslaiset ja kepulaiset ratkaisevat päästäänkö ollenkaan toiselle kierrokselle.

      Tämän viimeisimmän tutkimuksen mukaan, viidennes kepulaisista ja neljännes kokoomuslaisista äänestäisi Halosta jo eka kierroksella.

    • isänmaan onni

      "Keskustalaisten isänmaallisten suomalaisten olisi jo aika miettiä tukevatko he kansan enemmistöä, vai vähemmistössä olevaa vasemmistoa."
      __________

      Entäs ne ei-isänmaalliset keskustalaiset?

      Minusta olisit voinut jättää innoissasi tuon isänmaalliset sanan pois.
      Se ikäänkuin antaa ymmärtää, että osa keskustalaisista ei olisi isänmaallisia.

      Mitä se sitten tarkoittaneekaan kokoomuslaisen sanomana?

      Jotain kauhian ylevää ja arvokasta varmaan, jota sanaa ei saa muut mennä omimaan?

      Sinun prosenttilukemasi ei päde, kun osa keskustalaisista on selkeästi vasemmistokeskustalaisia, jos noin voi sanoa ja osa oikeistokeskustalaisia, kerimäki riettaimpana mölyapinana isänmaan asialla..

      • Jaba_43

        Isänmaallinen sanan käyttö juontaa kuuden vuoden taakse, jolloin sitä viljelivät Ahon kannattajat kokoomuksen suuntaan.

        Ajattelin, että se on keskustalainen tapa vedota samaa mieltä oleviin, en muuta.


    • yököttää!

      Mitä ihmettä sä Niinistön kätyri täällä mesoot!!?? Luuleksä että Niinistölle heruu täältä yhtään ääniä! Sori, mutta kaikinpuolin niin vastenmielinen henkilö tuo Sauli!

      • Jaba_43

        Ajattelin kysyä onko Vanhasella ja Halosella mitään eroa, kun ei näytä olevan. ;-)


      • "!"
        Jaba_43 kirjoitti:

        Ajattelin kysyä onko Vanhasella ja Halosella mitään eroa, kun ei näytä olevan. ;-)

        Vanhasella on munat, Halosella ei.


      • juha210
        "!" kirjoitti:

        Vanhasella on munat, Halosella ei.

        Oletko varma?


      • "!"
        juha210 kirjoitti:

        Oletko varma?

        Päättelin siitä, että on saanut lapsia aikaan. Tuskinpa on kuitenkaan heitä synnyttänyt kuten Halonen.


    • Sauli Niinistö on kaikilla ominaisuuksilla mitaten ylivertainen Matti Vanhaseen verrattuna. Lisäksi kannattaa muistaa, että Niinistö on ainoa porvarillinen ehdokas, joka on näissä vaaleissa tosissaan ehdolla.

      Vastakkainasettelun aika on ohi.

      On aika valita Työväen Presidentti!

      • ylivertaisen

        pitkäkin.


    • juha210

      On tosiaan kummallista, että maan kansalaisista vain kolmannes on vasemmistolaisia, mutta silti vasemmisto on johtavassa asemassa. Tästä ei voi vetää muuta johtopäätöstä kuin sen, että ihmiset eivät ymmärrä vasemmiston ja oikeiston eroa - etenkään noiden lähtökohtaista ajatusmaailman eroa. Näyttää siltä, että äänestämässä käydään sen enempää ajattelematta, mitä ehdokkaalla on oikeasti sanottavaa, ja mitä sen sanomisen takana seisominen tarkoittaa.

      • Väärin!

        " maan kansalaisista vain kolmannes on vasemmistolaisia"

        Ei pidä paikkaansa. Vasemmistolaisia ovat vasemmistoliittolaiset kokonaan, kepulaisista 3/4, vihreistä puolet, demareista samoin ja suuri osa perussuomalaisitakin on vasemmistolaisia, ja jopa joku kokoomuslainen, kristillinen ja ruotsalainenkin kannataa selvästi vasemmistolaisia arvoja.

        Suomalaisista siis yli puolet on itse asiassa vasemmistolaisia. Se selittää luonnollisesti sen, että meillä jo 24 vuotta on ollut muodollisesti vasemmistopuoluetta edustava presidentti, joista yksikää ei kuitenkaan ole ollut niin vasemmistolainen kuin oli Urho Kekkonen.


      • Se selittää
        Väärin! kirjoitti:

        " maan kansalaisista vain kolmannes on vasemmistolaisia"

        Ei pidä paikkaansa. Vasemmistolaisia ovat vasemmistoliittolaiset kokonaan, kepulaisista 3/4, vihreistä puolet, demareista samoin ja suuri osa perussuomalaisitakin on vasemmistolaisia, ja jopa joku kokoomuslainen, kristillinen ja ruotsalainenkin kannataa selvästi vasemmistolaisia arvoja.

        Suomalaisista siis yli puolet on itse asiassa vasemmistolaisia. Se selittää luonnollisesti sen, että meillä jo 24 vuotta on ollut muodollisesti vasemmistopuoluetta edustava presidentti, joista yksikää ei kuitenkaan ole ollut niin vasemmistolainen kuin oli Urho Kekkonen.

        Ne ovat ulkona todellisuudesta, jotka eivät sitä tajua ja ihmettelevät, että miksi meillä on vasemmistolainen presidentti.


    • Mediaa seuraava

      Ainakin suhtautumisessa globalisaatioon Vanhanen on selvästi osoittanut edustavansa täysin erilaista ajatusmaailmaa kuin Halonen.

      Vanhanen ei aio jäädä kauhistelemaan globalisaatiota ja muka jarruttamaan ilmiötä, joka toteutuu riippumatta siitä, että sitä vastustetaan. Vastustamiseen keskittymisen sijasta Vanhanen haluaa tukea suomalaisia yrityksiä löytämään globalisaatiosta uusia mahdollisuuksia itselleen.

      Tämä näin omin sanoin. Tarkat sanamuodot löydät lukuisista vaalihaastatteluista, tenteistä sekä Vanhasen puheista ja kirjoituksista syksyn ja talven ajalta.

    • optiikka

      jos äänestysprosentti pyörii kuudessakympissä,niin tuskinpa ikinä saadaan todellisia kannatuslukuja,se tosin tiedetään jo nyt että kepu ja kokoomus ovat kuolevia puolueita.Ei tarvitse kuin katsoa minkälaisia edustajia heillä on,niin johtopäätös on täysin yksiselitteinen.jessss..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      72
      4968
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3535
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      40
      3386
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      50
      2913
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2738
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2199
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      24
      2081
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      1980
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      404
      1605
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1498
    Aihe