P4 lämmöt

ville

Moi!
Koneessani on Asuksen emo, P4 Prescott 2.6ghz, radeon 9800xt 256mb ja 40 ja 160gt kovalevyt. Kotelon lämpötila on yleensä 33-35 astetta, rasituksessa nousee yleensä 38 asteeseen. Prossun lämpötila peruskäytössä on n.43-47 astetta, rasituksessa saattaa nousta 60 asteeseen. Prossun päällä pyörii jokin vinkuintialainen propelli ja siili, jotka aiemmin ovat olleet 2.4ghz celeronin päällä. kotelossa on yksi coolermate 80mm tuuletin tuomassa ilmaa sisään ja kaksi peräkkäin viemässä ilmaa ulos. Ovatko lämmöt hyvät vai liian korkeat? Ja jos esim. prossutuuletinta pitäisi hankkia, millainen olisi hyvä? Ja saako kahdesta tuulettimesta peräkkäin mitään hyötyä yhteen verrattuna?

1

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkko

      Lämmöt kertovat huonosta ilman vaihdosta kopassa. Riippuen tietysti paljonko huoneessa on lämpöjä. Kotelossa on hyvä tuuletus jos lämmöt on huoneilma 5°C.

      Jos sulla on kaksi tuuletinta "peräkkäin" -siis toinen toisen päällä- , ei siitä ole juurikaan mitään hyötyä. Yksi tuuletin pystyy siirtämään ilmaan (CFM) jonkun verran vaikka 50CFM. Kaksi päällekkäin siirtää saman verran, mutta kaksi rinnakkain siirtää kaksikertaa enemmän. Eli rinnakkain on järkevämpi asentaa, silloin saat tupla hyödyn.

      Jos sulla ei ole enempää paikkoja, niin leikkaa pistosahalla oikean kokoinen aukko kattoon ja panet ylimääräisen tuulettimen puhaltamaan kuumaa ilmaa kopan sisältä pois. Katossa se kuumin ilma aina on.

      Kerro kuinka onnistuu. Itse olen väkästämässä samanlaista viritelmää uuteen maxitorniini. Pohjaan 2x120mm ja kattoon 2x120mm tuulettimet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3113
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      720
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      703
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      581
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      567
    6. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      560
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      510
    8. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      509
    9. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      501
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      495
    Aihe