Haluaisimme ostaa alaikäisille lapsillemme maata. Onko mahdollista laittaa sitä heidän nimiinsä ja miten se käytännössä tapahtuu?
tontti lapsille
ronja
1224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Käytännössä ette voi hankkia tonttia lastenne nimiin muuten kuin ostamalla sen ensin itse ja sitten lahjoittamalla sen lapsellenne. Lahjasta menee luonnollisesti lahjavero.
Suoraan lastenne nimiin ette voi kiinteää omaisuutta hankkia ilman maistraatin lupaa (jota tuskin saatte) mutta toisaalta vaikka luvan jotenkin saisitte niin lapsellanne tuskin on niin paljon omaa rahaa että niillä voitaisiin tontti ostaa jolloin viimeistään verttaja alkaa kyselemään mistä ne rahat tuli jolla lapsi tontin osti ja kun käy selville että teiltähän ne niin mätkäyttää sitten lahjaveron tuosta lahjoitetusta rahamäärästä lapsellenne.