Tamperelainen ravintolayrittäjä joutui kuseen perheineen koko loppuiäkseen, kun yritti väen väkisin saada vävypojan ja kaikki muutkin uskomaan, että ei hän ketään ole kusettanut, vaan on sattunut aivan pieni väärinkäsitys.
Ravintoloitsijalla kun ei ollut pikkurahasta puute, niin hän laittoi rahat laulamaan ja yritti saada vävypojan sekaisin. Vävypoika oli jo tällöin lähtenyt tampereelta pois, ja hänet oli saatava takaisin konstilla millä hyvänsä.
Ravintoloitsija oli myös kova puurakentaja, ja hänellä oli paljon tuttuja tästä yhteisöstä. Niinpä hän sattumalta saikin vävypojan menemään yhden tällaisen tutun yritykseen työskentelemään.
Jotta vävypojan käsityskyky saataisiin järkkymään, hän maksoi ruhtinaallisesti tämän työkavereille, jotta he tekisivät kaikkensa, että vävypoika tajuaisi pitää turpansa kiinni yrittäjän kusetuksista sekä nyt meneillään olevasta operaatiosta - vävypoikaa kohdeltiin täysin väärin, eikä hänelle suotu minkäänlaista apua niiden asioiden suhteen jotka häntä kiinnostivat. Lisäksi selän takana lyötiin puukkoa selkään kaiken maailman keksityillä asioilla.
Tähän operaatioon tarvittiin aikamoinen kasa ihmisiä ja kalliiksi tuli. Ravinotoloitsija oli jopa niin kusipää, että kustansi käytössä olleiden atk-ohjelmien ronkkimisen ja toimintojen satunnaisen toiminnan, jotta todellisuuden taju häviäisi.
Valitettavasti ravintolayrittäjää epäiltiin tässä vaiheessa törkeästä henkirikoksesta ja vapauden riistosta, jonka johdosta hänen koko organisaationsa toimintaa valvottiin tehostetusti.
Kävikin niin, että ravintoloitsija joutui sekä linnaan että maksamaan niin isot korvaukset, että hänen perheelleen ei jäänyt yhtään mitään.
Mikä tässä sitten on niin hauskaa??? No, Rikolliset ovat aina niin kusipäitä, että kun ovat jäämässä kiinni, niin tekevät jotain vielä tyhmempää...
Ahneus kostaa itse
Sampo
0
658
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648