3,5v nukkumaan

3.5v nukkumaanmeno aika mikä olisi järkevin. äippä kotona iskä töissä, eikä ikinä omaa aikaa.
nyt ois pakko järjestää.
huom. poika tarhassa päivät tarha auki klo7-...
3463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minkä ihmeen takia lapsi on tarhassa jos itse olet kotona. Jos kaipaa ikä tovereita, niin siihen on esim srk kerhot, joissa voisi käydä. Harmittaa vaan, että viet näin työssä käyviltä vanhemmilta hoitopaikan. Sanot, ettei ole omaa aikaa!!! Lapsihan on tarhassa. Eikö se ole omaa aikaa, vai etkö jaksa olla lapsesi kanssa yhtään?
Nukkumaan menosta.Jos lapsi nukkuu tarhassa päiväunet, niin varmasti 21.00 on jo väsynyt, jos olet viitsinyt ulkoilla ja touhuta hänen kanssaan tarpeeksi.

Äänestä

asiasi ilmaisit.
Tarkoittanet isän ja sinun välistä kahdenkeskeistä aikaa?(toivottavasti)koska omaa aikaahan sinulla tosiaan luulisi olevan jos olet kotona ja lapsi hoidossa.
Tuo nukkumaanmenoajan määritteleminen on minusta vähän hankalaa koska ei tiedä onko teillä säännölliset iltarytmit vai tyyliin "menisitkö Matti nyt nukkumaan"
Lapsihan periaatteessa menee nukkumaan siihen aikaan kun sen aika on ilta illan jälkeen,vaikkapa 3,5 vuotiaalla tuo 21.00 on ihan ok aika jos on nukkunut päiväunet.
Näin isällekin halutessaan jää illalla aikaa olla lapsen kanssa ja on myös aikaa rauhallisille iltapuuhille ettei se nukkumaanmeno tule sitten ykskaks,mikä taas ei useimmile lapsille toimi.
Toisaalta meillä kun itse olin kotona ja näin ollen lapsi oli myös kotona ja hän ei sitten suostunut nukkumaan päiväunia,jaksoi päivän temmellykset ilman kiukkua ihan hyvin ja sitten illalla halusi itse jo nukkumaan joskus ennen klo 20.00.
Meillä isä oli matkatöissä niin hän ei ollut arki-iltoina kotona sitten auttamassa kotihommissa näin jäi itselleen sitten illalla hyvin sitä omaa aikaa.
Säännöllisyydella ja sitkeydellä ja hellällä kurilla ne hommat luonnistuu...

Äänestä
  • kotona olevan vanhemman lapsi EI vie kenenkään hoitopaikkaa tai näin ei saisi olla ja lapsilla on oikeus hoitoon, myös kunnaliseen. Ehkei kaikkia asioita huudella ääneen kylillä ja kaupungeilla. Itse olen kotona ja lapseni käyvät osapäivähoidossa silti, koska itse olen niin väsynyt ja lähellä masennusta. Lasten ollessa hoidossa yritän tehdä kotitöitä ja väliin täytyy levähtää. monet kerrat olen itkenyt ja surrut kyvyttömyyttäni hoitaa omia lapsia, tämä ratkaisu on ainut jonka ansiosta jaksan hoitaa heitä ja ántaa heille aikaa. Pelkään masentuvani totaallisesti ja tällöin lapseni vietäisiin minulta joten olen antanut heidän käydä päivähoidossa kotonaolosta huolimatta. Älkää ihmiset tuomitko meitä, tämä on jo muutenkin rankkaa. Ja vaikka lapset käyvät hoidossa, silti tuntuu ettei itselle jää omaa aikaa. Jos lapsia ei olisi, olisin varmaan lääkehoidossa jo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

3.5v nukkumaanmeno aika mikä olisi järkevin. äippä kotona iskä töissä, eikä ikinä omaa aikaa.
nyt ois pakko järjestää.
huom. poika tarhassa päivät tarha auki klo7-...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu