Nyt on höpisty, että mikrosoft on julkaissu korjauspäivityksen. Kuitenkin kun laitan työkalut - windows update- hae päivityksi niin siellä on ettei ole saatavilla. Vai eikö niitä ole saatavilla Win98:iin ?
Windowsin päivitys
Windows Update
6661
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Microsoftin mukaan wmf-haavoittuvuus ei ole kriittinen Windows 98- ja ME-järjestelmissä...siksi bne eivät ole laittaneet sitä sinne.
--------------
www.tietoturva.biz
lopettavat 98 päivitykst kesäkuussa kokonaan.
uutinen . kuika paljon vielä mahtaa 98 käytöjärjestelmiä.
olis sitäkin kiva vielä päivitää!!!!!!
sanoo Matti Microsoftilta:
"Uusimman tietomme mukaan haavoittuvuutta ei ole mahdollista hyödyntää Windows 98 ja WIndows ME käyttöjärjestelmissä sillä tavoin, että se muodostaisi "Critical" tasoisen riskin.
Koska kyseisiin käyttöjärjestelmiin tehdään tällä hetkellä korjauksia vain, jos niissä on "Critical" tasoinen haavoittuvuus, ei niihin tämän hetkisen tiedon mukaan ole tulossa korjausta."
http://blogs.technet.com/tietoturvan_weblogi/archive/2005/12/30/416654.aspx
Niin tyypillistä Microsft politiikkaa, jos se nyt ei ole ihan paskana niin sit sitä ei edes tarvitse korjata.
Mahtaa viruksentekijät olla innoissaan..
myöskin se että testit olivat Microsoftin tekemiä. Näin Matti Microsoftilta:
"Toisin sanoen, Microsoft on testannyt, että Windows 98 ja ME eivät ole haavoittuvia niin, että niihin voisi esimerkiksi tarttua haittaohjelma Internetistä ilman käyttäjän toimenpiteitä. Toisin sanoen, pelkästään webbiä selaamalla tai sähköposteja lukemalla haittaohjelmat eivät voi tartuttaa näitä käyttöjärjestelmiä. Koska näiden käyttöjärjestelmien tukea on jatkettu vain siltä osin, kun niissä ilmenee "Critical" tasoisia haavoittuvuuksia, jotka siis aiheuttavat konkreettista riskiä "loppukäyttäjille", ei niiden haavoittuvuutta ole testattu tämän pidemmälle, eikä siten pystytä täsmällisesti määrittämään, mikä niiden lopullinen haavoittuvuuden taso olisi".
http://blogs.technet.com/tietoturvan_weblogi/archive/2005/12/30/416654.aspx