Valitsimme tällä kertaa matkakohteeksi Thaimaan sijaan Intian. Olen lueskellut ahkerasti näitä eri keskustelupalstoja ja kauhukseni luin äsken sellaisen viestin, jossa kehoitettiin varautumaan fleeceen tms. lämpösiin vaatteisiin...yöt on Goalla kylmiä! Toivon että kirjoittaja vain vitsaili. Itse kun en aikonut ottaa matkaan ainuttakaan pitkähihaista/pitkälahkeista vaatetta matkustusvaatteiden lisäksi...Kommentoikaa paikanpäällä käyneet!!!
ps.jos tuo on faktaa, vaihtuu matkakohde vielä jonnekin lämpöiseen :)
ps.jos tuo on faktaa, vaihtuu matkakohde vielä jonnekin lämpöiseen :)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hyvä vitsi tuo, ei se lämpötila alle 20 mene...
lisää täältä http://www.worldweather.org/066/c00528.htm
Kuudetta kertaa lähdetään helmikuussa Goalle. Koskaan ei ole tarvinnut pitkähihasia vaatteita pitää edes yöaikana. Aamulla noin 4-5 aikaan voi lämpötila olla 21-23 astetta. Aamulla auringon noustessa kahdeksan jälkeen lämpötila nousee heti lähelle 30 astetta. Aurinko paistaa tähän aikaan vuodesta pilvettömältä taivaalta. Suomesta kannattaa ottaa mukaan päällä olevat vaatteet uikkarit shortsit ja hihattomat paidat, fleecet saa jättää kotiin.
Olin tyttäreni kanssa viime talvena Goalla 2 viikkoa helmi-maaliskuun vaihteessa, ja lämmintä riitti, suorastaan kuuma. Päivällä 35 ja yöllä varmaan 20-25 astetta. Et todellakaan tarvitse mitään pitkähihaista perillä. Hyvää matkaa vain teille!
Kiitos ja kumarrus teille jotka vahvistitte omaa käsitystäni. 4 reissua Thaimaaseen on opettanut sen, että kun on lämmin, on lämmin :) Innokkaana lähdetään vaihteeksi Goalle!
Kun päivän on kuumalla beachillä auringossa tai varjossa niin ero yöhön tuntuu vaikka lämpötila ei laskisikaan alle 20 asteen. Siksi mulla on aina ollut kevyt pitkähihanen mukana öitä varten ja hyttysiäkin varten ihan tarpeeseen.
Lämmintä piisaa yöt ja päivät Goalla. Ei tarvitse pelätä palelevansa. Mutta Thaimaa ja Intia ovat kaksi hyvin erilaista lomakohdetta. Ei kannata odottaa aivan samanlaista elintasoa Goalla, kuin mitä olet Thaimaassa nähnyt. Esimerkkinä hotellit ovat yleensä selvästi alkeellisempaa tasoa, vaikka tähtiluokitus olisikin sama.
Hei,
täytyy mennä tuonne Intiaan avoimin mielin. Thaimaa on tehnyt meikäläisiin lähtemättömän vaikutuksen. Mieli tekee kuitenkin katsoa mitä muuta maailmalla on tarjottavana :)
Tulin muutama viikko sitten Goasta ja ainut kerta kun pitkähihaista tarvitsin, oli lentomatkat. Illatkin olivat Goassa niin lämpöisiä, että shortsit ja toppi riitti hyvin. Auringon laskiessa kannattaa laittaa Odomos-voidetta hyttysien karkottamiseksi. Voidettaa saa ainakin apteekeista Goassa.
Mukavia uutisia :)
Kaikki aina kuuluttaa että hyttysiä on paljon, tulin viikko sitten goasta ja hyttysiä en kyllä tavannut ! En ilta enkä yö aikaan, ja liikuin kyllä todella paljon joka puolella. vai onko sitä sitten niin tottunut tähän suomen tuskaisen suureen hyttys kantaan, että jos siellä pari inisijää on, niin niihin ei kiinnitä mitään huomiota ???!! =o)
haluaisin tietää mahdollisimman paljon goasta, etenkin hintatasosta ja ruoasta. kypsentämättömistä vihanneksista ja muista on varoiteltu. ja että pitäisi olla pitkähihaisiakin etenkin hyttysten varalle. olen lähdössä goaan parin viikon kuluttua. kuinka paljon esimerkiksi kengistä ja laukuista joutuu maksamaan ? odotan innolla matkaa :)