intiaan lähdössä

---

olen lähdössä maaliskuun alussa intiaan kahdeksi viikoksi. olisiko kenellänkään mitään hyviä vinkkejä esim. tärkeää ottaa mukaan?! olisi mukava tietää :)

3

888

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gogoa

      varasimme myös pitkähihaisia vaatteita, koska etelässä on usein tosi viileää iltaisin ja yöllä.
      Intiassa se oli täysin turhaa, 30 lämmintä yölläkin. Sisämaassa kylläkin oli aamulla viileää. Parasta ottaa mukaan pikkutuliaisia lapsille, jos sattuu vierailemaan turistipaikkojen ulkopuolella. Itselle avoin mieli ja maitohappobakteereita ym. vatsalääkettä.
      Isokertoiminen aurinkovoide käyttöön, aina vettä mukana ja päähine niin hyvin menee.

    • saranda

      Ota ohuita mukavia vaatteita, hattu tai huivi ja sandaalit, joilla hyvä kävellä. Aurinkorasvaa, savetteja ja maitohappobakteerivalmisteita runsaasti. Meillä oli lisäksi Suomesta apteekista saatava käsien desinfiointiaine. Omat lääkkeesi, särkylääkettä ja laastaria.

      Muista pestä käsiä useasti ja juoda paljon vettä, mutta vain pullotettua (mineral water). Nämä ovat parhaat keinot välttyä vatsataudilta. Jos se kuitenkin tulee, siihen ei välttämättä Suomesta saatavat lääkkeet (esim. hiilitabletit) tehoa. Paikallinen lääkäri määrää kunnon lääkkeet.

      Hyttysiin kannattaa varautua. Paras aine niiden karkoittamiseen on intialainen Odomos-voide, paikallisesta marketista tai apteekista. Itse suosisin pitkälahkeisia housuja tai hametta iltaisin. Ja muista malarialääkkeet! Onnea matkaan!

    • Pallontallaajien sivuilta

      http://www.pallontallaajat.net - sieltä löytyy tietoa joka lähtöön.

      Itse olen myös ostanut Lonely Planetin Intia-kirjan. Todella hyvä, suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5091
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1751
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1626
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1497
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1463
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1147
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      302
      969
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      195
      941
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      820
    Aihe