olen lähdössä maaliskuun alussa intiaan kahdeksi viikoksi. olisiko kenellänkään mitään hyviä vinkkejä esim. tärkeää ottaa mukaan?! olisi mukava tietää :)
intiaan lähdössä
3
879
Vastaukset
- gogoa
varasimme myös pitkähihaisia vaatteita, koska etelässä on usein tosi viileää iltaisin ja yöllä.
Intiassa se oli täysin turhaa, 30 lämmintä yölläkin. Sisämaassa kylläkin oli aamulla viileää. Parasta ottaa mukaan pikkutuliaisia lapsille, jos sattuu vierailemaan turistipaikkojen ulkopuolella. Itselle avoin mieli ja maitohappobakteereita ym. vatsalääkettä.
Isokertoiminen aurinkovoide käyttöön, aina vettä mukana ja päähine niin hyvin menee. - saranda
Ota ohuita mukavia vaatteita, hattu tai huivi ja sandaalit, joilla hyvä kävellä. Aurinkorasvaa, savetteja ja maitohappobakteerivalmisteita runsaasti. Meillä oli lisäksi Suomesta apteekista saatava käsien desinfiointiaine. Omat lääkkeesi, särkylääkettä ja laastaria.
Muista pestä käsiä useasti ja juoda paljon vettä, mutta vain pullotettua (mineral water). Nämä ovat parhaat keinot välttyä vatsataudilta. Jos se kuitenkin tulee, siihen ei välttämättä Suomesta saatavat lääkkeet (esim. hiilitabletit) tehoa. Paikallinen lääkäri määrää kunnon lääkkeet.
Hyttysiin kannattaa varautua. Paras aine niiden karkoittamiseen on intialainen Odomos-voide, paikallisesta marketista tai apteekista. Itse suosisin pitkälahkeisia housuja tai hametta iltaisin. Ja muista malarialääkkeet! Onnea matkaan! - Pallontallaajien sivuilta
http://www.pallontallaajat.net - sieltä löytyy tietoa joka lähtöön.
Itse olen myös ostanut Lonely Planetin Intia-kirjan. Todella hyvä, suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4908561Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205852Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2734828Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584635Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s714166Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723778- 901718
- 991272
- 47889