Serveri kotiin

-Aloittelija-

Olen sellainen aloitteleva tietokoneista kiinnostunut "hullu". Olenkin ajatellut laitattaa serverin kotiin, mutta tietopuoli ei vielä oikein anna myöden. Olisiko joku näppärä sivusto tai muu vastaava, josta voisi lueskella serverin asennukseen liittyvistä jutuista? Laitteistosta, ohjelmistosta, suojauksesta jne.

4

1399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdf

      Mieti ensin, mitä palveluita tahdot ajaa (WWW, DNS, DHCP, IRC....?) ja tarjoatko palveluita myös ulkopuolisille vai tuleeko serveri vain omaan intranet-käyttöön.

      Seuraavaksi päätät oman osaamisesi pohjalta (ja miksei myös palveluitakin ajatellen) käyttöjärjestelmän, hankit raudan ja asennan OS:n jne...

      Tässä yksi opas vanhan Linuxin valjastamisesta jos jonkinlaisten palveluiden käyttöön (melko vanha, mutta oppii helposti asiat): http://www.saunalahti.fi/~korhorm/Tumpelon_Linux/index.html

      • sivusta

        törmäsin ongelmaan eilen, vanha Linux palomuuri-palvelinkone, jossa ipcop ver1.3.1 http://www.ipcop.org/
        alkoi osoitaa leviämisen oireita, sattui olemaan ylimääräinen kone, johon laitoin uuden ipcop ver.1.4:n. Vanha versio meni aikanaan heittämällä ja hyvin pelitti, tunnisti kortit jne.

        Uusi versio ei enään suostunut tunnistamaan entisestä koneesta otettua homePNA korttia millään oikein, ns. taidot/tiedot loppuivat, nyt pyörii uudella koneella vanha versio ipcopista...Kaikenlaista sitä sattuukin.


    • -noita
      • hyvä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6993
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3948
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3330
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2949
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2726
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2196
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2153
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2087
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2058
    Aihe