Kertokaas nyt tyhmälle tyttöraasulle että mitä eroa käytännössä on vapaavirtasuodattimella ja tavallisella ilmansuodattimella? Mun käskettiin ostaa vapaavirtasuodattimet hitusen piristettyyn kaaraani, mutta haluisin tietää mitä etua sillä on?
ilmanputsarit??
tytteli
4837
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mut luulisin, että vapaavirtaus suodattimen läpi pääsee enemmän "raikasta" kylmää ilmaa, kuin normaalin putsarin läpi, jonka alkuperäinen tarkoitus on suodattaa mahdollisimman hyvin paskat pois ilmasta, kylläkin tehon kustannuksella.... =/
"Vapaa"virtaus suodatimesta ei oo muuta hyötyy, ku imuäänet kovenee etenkin kartioputsarilla. Ja sitäpaitsi paljon helpompaa on vain vaihtaa uusi suodatin, kun pestä ja öljytä "vaparisuodatin".
tää on sitte testattu dynolla (Opel astra gsi 16V gr.n ).
Vaparit on nyt asennettu ja koeajo suoritettu. Pienoista eroa havaitsin, auto kulkee jotenkin kevyemmin. Imuäänet on HURRJAT! Jee!
Niin kyl se vakioputsarikin sie yhtälailla toimis. Se on sitten eri asia kun tehoja lisätään huomattavasti, niin niiden merkitys kasvaa. Kivat äänet hän siitä lähtee, mut talvella saat kiroilla kun jäätyy tukkoon!!!