sähköliittymän

alaliittymä

Meillä on naapurin kanssa yksi yhteinen aittarakennus, jonne on sähkö meidän mökin sähköliittymästä. Voisiko naapurille asentaa sähkömittarin aittaan,olen kuullut jostain alaliittymästä enkä tiedä mikä se on?

5

1333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mittarin

      voi laittaa vaikka minkä johdon väliin. Toisaalta se on tehtävä vähän niinkuin salaa koska sähkön jälleenmyynti taitaa olla kielettyä.
      Sähkölaitokselta voi kysyä käytostä poistettua mittaria. Ne myyvät sellaisia halvalla.

      • kyse ei ole myynnistä

        vaan laskun jakamisesta kulutuksen mukaan.


    • Kait

      voi laittaa, sitä kutsutaan takamittaukseksi, ei siinä ole mitään laitonta, päinvastoin silloin ei tarvi arvailla kulutusta vaan naapuri maksaa teille todellisen kulutuksen mukaan. Otatte paikalliseen sähkömieheen yhteyttä ja hän hommaa mittauskeskuksen ja siihen mittarin ja asentaa ne. Kestää muutaman tunnin, 40€/tunti mittari ja keskus, kulut puoliksi naapurin kanssa.

      • muttaepäilevä

        Onkohan noin? Jos lähekkäiset talot tekisivät noin, menettäisi sähköyhtiö aika lailla tuloja, koska ei olisi kiinteitä kuukausimaksuja. Nostaisivat sitten energian hintaa.

        Miksi esim. kerrostaloissa jokaisella on oma sopimus sähköyhtiön kanssa? Miksei taloyhtiö tee yhteistä sopimusta ja jokainen osakas maksaisi oman mittarin mukaan taloyhtiölle vuokran mukana. Eikö tämä olisi ihan samanlainen tapaus?


      • masa
        muttaepäilevä kirjoitti:

        Onkohan noin? Jos lähekkäiset talot tekisivät noin, menettäisi sähköyhtiö aika lailla tuloja, koska ei olisi kiinteitä kuukausimaksuja. Nostaisivat sitten energian hintaa.

        Miksi esim. kerrostaloissa jokaisella on oma sopimus sähköyhtiön kanssa? Miksei taloyhtiö tee yhteistä sopimusta ja jokainen osakas maksaisi oman mittarin mukaan taloyhtiölle vuokran mukana. Eikö tämä olisi ihan samanlainen tapaus?

        toki se on ihan laillista puuhaa,onhan vanhemmissa kerrostaloissa vain yksi sähköliittymä ja kulut jaetaan osakkaiden kesken.
        Sähköyhtiöllä ei ole nokan koputtamista asiaan.
        Jos lähekkäin oleviin taloihin laittaisi sähköt sillä tavalla niin pääsulake koko pitäisi laittaa isommaksi ja se taas nostaa perusmaksujen suuruutta,mikä ei välttämättä ole kovin edullista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      60
      14718
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      24
      2439
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      265
      2341
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      123
      1659
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      127
      1433
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      341
      1344
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1173
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      12
      1045
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      73
      906
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      99
      823
    Aihe